تاریخ : دوشنبه, ۱۸ اسفند , ۱۳۹۹ 25 رجب 1442 Monday, 8 March , 2021
0

مرگ ماهیان در رودخانه جره شیراز

  • ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۸
مرگ ماهیان در رودخانه جره شیراز

همزمان با آغاز هفته جاری افرادی اقدام به باز کردن دریچه حوضچه ای رودخانه جره که به منظور مدیریت شوری آب در منطقه کهمره شهرستان شیراز در حال اجرا است کرده و به مدت ۲ ساعت آب جمع شده در این حوضچه تخلیه شد ، ورود حجم زیادی آب شور به رودخانه در مدت زمان کوتاه باعث اتلاف ماهیان این رودخانه شده است. 

ابراهیم حیدری رئیس اداره حفاظت محیط زیست شیراز  روز سه شنبه از اینکه با بی تدبیری و رها سازی آب شور از حوضچه نمکی تعداد زیادی ماهی را در رودخانه جره به کام مرگ کشید، ابراز تاسف کرد و گفت: کارشناسان محیط زیست شیراز با دریافت گزارش های محلی مبنی بر تلف شدن تعداد زیادی از ماهیان رودخانه جره در محدوده روستای رمقان تا مسقان کهمره سرخی به محل مذکور اعزام شدند.

وی افزود: با بررسی های انجام شده، مشخص  شد  تعدادی از افراد نا آگاه اقدام به باز کردن دریچه حوضچه ای که به منظور مدیریت شوری رودخانه جره در حال اجرا است کرده و به مدت ۲ ساعت کل آب جمع شده در حوضچه تخلیه شده و ظاهرا ورود حجم زیادی آب شور به رودخانه در مدت زمان کوتاه باعث اتلاف ماهیان رودخانه شده است. 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شیراز ادامه داد: این افراد اظهار داشته اند این اقدام با هماهنگی سازمان آب منطقه ای فارس انجام شده است اما درستی و نادرستی این موضوع در حال بررسی است. 

حیدری افزود: طرحی با عنوان طرح مدیریت شوری رودخانه جره در محدوده گنبد نمکی رمقان توسط سازمان آب منطقه ای در محل در حال اجرا است.

وی افزود: این طرح شامل دو فاز بوده که در فاز اول آب های شور گنبد نمکی کنترل و جمع آوری می شود و  فاز دوم نیز شامل انتقال آب شور به پایین دست و حوضچه های تبخیری   خواهد بود. فاز اول در حال اجرا بوده و فاز دوم نیز در مرحله انجام مطالعات قرار دارد. 

حیدری ضمن اشاره به وارد شدن زه آب شور از طریق گنبد نمکی رمقان به رودخانه افزود : علاوه بر آن دو چشمه یکی با دبی۵ لیتر بر ثانیه و  دیگری با دبی ۲۰ لیتر بر ثانیه با شوری بسیار بالا  در محدوده مذکور موجب شوری آب رودخانه شده و  این آب را برای باغداری و کشاورزی ذینفعان زیردست رودخانه غیر قابل استفاده کرده است. 

این مقام مسوول تاکید کرد: بر اساس تحقیقات بعمل آمده افرادی که  اقدام به رهاسازی حجم زیادی آب شور در مدت زمان کوتاهی به رودخانه کرده اند شناسایی شده و پرونده در دست تشکیل و در حال ارجاع موضوع  به مراجع قضایی است. 

 حیدری خاطر نشان کرد: متولی جمع آوری و ذخیره آب شور در حوضچه احداث شده شرکت آب منطقه ای فارس بوده و بدیهی است  در اتفاق رخ داده بایستی مسوولان این شرکت پاسخ گو باشد.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.