تاریخ : شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۹ 2 صفر 1442 Saturday, 19 September , 2020
3

مقام قضایی: ارتفاع غیرقانونی هتل آسمان شیراز به ارگ کریمخان آسیب زده

  • ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۲
مقام قضایی: ارتفاع غیرقانونی هتل آسمان شیراز به ارگ کریمخان آسیب زده

احمد رحمانیان، معاون قضایی و پیشگیری از جرم دادگستری استان فارس گفته: در پرونده ساخت هتل در خیابان رودکی شیراز که قانون برای آن ضابطه‌ام ۶ (M۶) در نظر گرفته مجوز احداث هتلی بلند مرتبه صادر شد، سطح اشغال این هتل بیش از مقدار مجاز و ارتفاع آن بیش از آنچه در طرح تفصیلی آمده و تخلف در آن محرز است و به فضای بصری ارگ کریمخان آسیب زده.

احمد رحمانیان در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا افزود: مدیران شهرداری وقت که به این هتل پروانه ساخت داده‌اند، باید در این زمینه پاسخگو باشند.

این مقام قضایی از نهادهای نظارتی خواست تا سهم و نقش هر کسی در احداث مجوزهای غیر قانونی را بررسی کنند.

او گفت: این طرح در حساس‌ترین نقطه شهر و در جایی که اکنون می‌بینیم موضوع آسیب رساندن به فضای بصری ارگ کریمخان و آثار باستانی را دارد ساخته شده و آسیب آن به مردم شیراز بر می‌گردد.

به گفته معاون قضایی و پیشگیری از جرم دادگستری استان فارس، ضعف دستگاه‌های نظارتی در این موارد آشکار است، دستگاه قضایی در این موارد به وظیفه قانونی خود عمل کرده و بسیاری از افرادی را که وابستگی‌های قوی هم داشتند به حبس و جریمه محکوم کرده است.

پیش از این علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفته بود: ساخت هتل (آسمان) با ارتفاع بیش از حد تعیین شده در حریم ارگ کریمخان زند بزرگترین مانع بر سر راه ثبت جهانی محور زندیه است.

علی اصغر مونسان شامگاه سه شنبه ۳۰ مردادماه امسال در نشست با فعالان گردشگری و صنایع دستی استان فارس افزود: امیدوارم این مشکل به زودی به گونه‌ای حل شود که سرمایه گذار بخش خصوصی نیز زیان چندانی نبیند.

ارگ کریم خان در مرکز تجاری و اداری شیراز واقع شده که به فاصله کمتراز ۱۰۰ متر و در غرب آن خیابان رودکی است، خیابانی که به زحمت ۱۰ خودرو را درعرض خود جای می‌دهد اما بیش از ۱۰ هتل در آن جای دارد و قامت بلند هتل آسمان بنا به گفته کارشناسان میراث فرهنگی و سازمان‌های مردم نهاد، منظره ارگ را به ناهنجاری برده است.

ارگ کریمخانی یا ارگ کریمخان مقر حکومت کریمخان زند بوده است.

این ارگ به دستور کریمخان ساخته شد. بازار، مسجد و حمام وکیل از دیگر آثار به یادگار مانده از این دوره تاریخی است.

 

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.