9

«هشدار در خصوص بروز سرطان در شیراز بر اثر امواج پارازیت»

  • 18 اردیبهشت 1397 - 8:21
«هشدار در خصوص بروز سرطان در شیراز بر اثر امواج پارازیت»

یک عضو شورای شهر شیراز می‌گوید متخصصان هشدار داده‌اند که امواج شدید پارازیت در شیراز می‌تواند باعث بروز «انواع سرطان، سقط جنین و عقیم شدن مردان» شود.

عبدالرزاق موسوی، عضو شورای شهر شیراز روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت در نشست علنی شورا گفت که بر پایه گزارش‌ها شیراز «بالا‌ترین میزان امواج پارازیت» را در کشور دارد.

به گفته او، «پارازیت با دوز بالای امواج مایکروویو، شیراز را به دستگاهی مانند ماکروفر تبدیل کرده که در حال پخت و پز مردم این شهر است.»

آقای موسوی گفت: حفظ و حراست از سلامت جسمی و روانی شهروندان شیرازی امر بسیار مهمی است اما متاسفانه وجود پارازیت شدید در این شهر موجب نگرانی استادان دانشگاه علوم پزشکی و نخبگان این استان شده است.

او افزود: طرح این موضوع مهم در نشست شورا و دادن هشدار در خصوص پیامدهای ناگوار آن، به درخواست متخصصان، شهروندان و نخبگان این شهر صورت گرفته و پیش از این نیز بار‌ها به دلیل وجود دوز بالای پارازیت در شیراز در مجامع علمی و عمومی صحبت و در این مورد ابراز نگرانی شده است.

عبدالرزاق موسوی خواهان دخالت سریع استاندار فارس، دادگستری، شورای شهر و علما برای رسیدگی به این موضوع و صیانت از سلامت شهروندان شد.

فروردین امسال هم نهاد ریاست جمهوری در نامه‌ای به وزارت ارتباطات و فناوی اطلاعات خواهان توقف ارسال پارازیت‌ها در شیراز شده بود.

نامه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ نهاد ریاست جمهوری پس از آن به وزارت ارتباطات ارسال شد که علی اکبری، نماینده مردم شیراز اسفند سال گذشته در مجلس در تذکری کتبی به دولت گفته بود: نباید سلامت و بهداشت مردم با وجود امواج پارازیت در سطح شیراز به خطر بیفتد.

این نماینده شیراز پیش‌تر دستگاه‌های نظامی و انتظامی را عامل ارسال پارازیت‌ها اعلام کرده بود.

رضا ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت اردیبهشت پارسال گفت پارازیت‌های ماهواره‌ای در ایران، می‌تواند موجب عوارض جانبی زیادی، از جمله سقط جنین و تولد نوزادان ناقص شود.

معاون وزیر بهداشت روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ گفت وزارت بهداشت مضر بودن امواج پارازیت را اعلام کرده و خواهان قطع آن شده است.

آقای ملک‌‎زاده از تشکیل کمیته‌ای از سوی وزارت بهداشت برای قطع پارازیت‌ها خبر داد و خواستار آن شد که دستگاه‌های تولید‌کننده پارازیت با وزارت بهداشت در این باره همکاری کنند.

او توضیح داد در ایران پارازیت‌ها از زمین پخش می‌‍شوند و این نوع از امواج پارازیت خطرناک‌ترین نوع آن‌ها هستند.

ارسال پارازیت بر روی ماهواره‌ها در ایران، با هدف جلوگیری از دریافت برخی شبکه‌ها از اوایل دهه ۸۰ آغاز و در سال ۸۸ به دنبال اعتراض‌های گسترده مردم به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به اوج خود رسید و همچنان ادامه دارد.

شماری از کار‌شناسان می‌گویند پارازیت‌ها می‌توانند باعث بروز سرطان و ناباروری شوند.

در سال‌های اخیر تجمعاتی در شیراز در اعتراض به پارازیت‌ها برگزار شده است.

برچسب ها

دیدگاه