4

هشدار در خصوص بروز تنش شدید و کم سابقه در فارس بر اثر کم آبی

  • 12 اردیبهشت 1397 - 8:15
هشدار در خصوص بروز تنش شدید و کم سابقه در فارس بر اثر کم آبی

شرکت آب منطقه‌ای استان فارس ضمن ممنوع اعلام کردن کاشت برنج در ۷ شهرستان این استان، هشدار داده که وضعیت منابع در این شهرستان‌ها «بسیار نامطلوب» است و در صورت ادامه روند فعلی، تنش‌های شدید و کم سابقه‌ای به دلیل کم آبی رخ می‌دهد.

شرکت آب منطقه‌ای فارس خطاب به فرمانداران شیراز، مرودشت، ممسنی، رستم، فیروزآباد، پاسارگاد و سپیدان اعلام کرده که کشت برنج در این شهرستان‌ها ممنوع است.

با این حال مشخص نیست که این ممنوعیت اجرایی می‌شود یا خیر. برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی ضمن اعتراض به این ممنوعیت اعلام کرده‌اند که کسی نمی‌تواند مانع کار کشاورزان شود. شرکت آب منطقه‌ای استان فارس می‌گوید در صورتی که کشاورزان برنج بکارند از دریافت خدمات محروم می‌شوند و با آن‌ها برخورد خواهد شد.

شرکت آب منطقه‌ای از ادامه کشت برنج در استان فارس طی سال‌های اخیر ابراز تاسف کرده و افزوده که کشاورزان در حالی بدون توجه به بحران منابع آب، اقدام به کشت برنج در این شهرستان‌ها کرده‌اند که تامین آب آشامیدنی در روستاهای این ۷ شهرستان نیز با مشکلات جدی مواجه است.

شهرستان‌های مرودشت، فیروزآباد، کوار، ممسنی، رستم، سپیدان، شیراز، استهبان، جهرم، کازرون و پاسارگاد از مناطق تولیدکننده برنج در استان فارس هستند.

تاکنون بار‌ها در خصوص ممنوعیت کشت برنج در استان فارس سخن گفته شده. از جمله در سال ۱۳۹۴ محمدمهدی قاسمی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفته بود که فارس «استانی خشک است و کاشت برنج در آن مناسب نیست.» او سال ۱۳۹۵ نیز چنین هشدار مشابهی داده. با این حال آقای قاسمی مرداد سال ۱۳۹۶ گفت که این سازمان هیچ‌گاه کشت برنج را در فارس ممنوع نکرده است.

علیمراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی آبان سال ۱۳۹۶ گفته بود سیاست دولت بر این است که کشت برنج در فارس و اصفهان به دلیل بحران آب ممنوع شود. به گفته او، تمرکز ما برای کاشت برنج در دو استان گیلان و مازندران خواهد بود.

بر اساس بخشنامه وزارت جهاد کشاورزی که سال ۱۳۹۳ صادر شد، کشت برنج در ۱۴ استان از مجموع ۱۶ استان برنج‌خیز ایران ممنوع شد اما تمامی این استان‌ها اقدام به کشت کرده و هیچ‌گونه تغییری در تولید ندادند.

خشکسالی و بحران کم‌آبی سال‌هاست که اغلب مناطق ایران را فرا گرفته است. به گفته مقامات وزارت نیرو، این خشکسالی تا ۲۰ سال دیگر همچنان ادامه دارد. کار‌شناسان می‌گویند بحران کمبود آب در ایران ممکن است به مناقشه و حتی جنگ منجر شود. نمونه‌ای از این تنش‌ها در ماه‌های اخیر در اصفهان بر سر آب رخ داد.

برچسب ها

دیدگاه