7

اخطاریه سازمان هواشناسی درباره وقوع طوفان تندری و سیل

  • 26 فروردین 1397 - 20:49
اخطاریه سازمان هواشناسی درباره وقوع طوفان تندری و سیل

سازمان هواشناسی با صدور اخطاریه‌ای نسبت به آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها هشدار داد و از رانندگان خواست تجهیزات زمستانی به همراه داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا ، در اخطاریه سازمان هواشناسی آمده است: بر اساس آخرین تحلیل‌های هواشناسی و پیرو اخطاریه شماره ۱۰ روز شنبه (۲۵ فروردین ماه) تداوم فعالیت سامانه بارشی مستقر روی کشور به صورت بارش باران، گاهی به شکل طوفان تندری و به شکل رگبار و رعد و برق و وزش تند باد لحظه‌ای و در برخی نقاط بارش تگرگ پیش‌بینی می شود که می‌تواند موجب آبگرفتگی معابر و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها در این مناطق شود همچنین با توجه به کاهش دما، فعالیت این سامانه بارشی در ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزی به شکل برف خواهد بود.

این شرایط امروز در جنوب آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، مرکزی، نیمه غربی لرستان،خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، غرب سمنان، تهران (بویژه مناطق جنوبی) قم و شمال کرمان پیش‌بینی می‌شود همچنین بارش برف در مناطق سردسیر و کوهستانی البرز در استان‌های تهران، سمنان، مازندران،شرق گیلان، جنوب اردبیل و گلستان رخ می‌دهد.

این وضعیت دوشنبه ( ۲۷ فروردین ماه) در جنوب کردستان، کرمانشاه، مرکزی، نیمه جنوبی همدان،تهران،البرز، خوزستان، ایلام، لرستان، کهگیلویه وبویراحمد، چهارمحال و بختیاری، برخی مناطق به ویژه نیمه غربی اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی، حاکم است و در مناطق سردسیر و کوهستانی مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، تهران، سمنان، جنوب کردستان، شمال کرمانشاه، شمال و شرق لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری برف می‌بارد.

از این رو توصیه می‌شود جهت جلوگیری از خسارت‌های احتمالی ضمن رعایت نکات ایمنی با توجه به شرایط جوی حاکم در منطقه، از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری شود.  با مشاهده سیلاب در مسیرهای عبوری از ورود با خودرو به درون سیلاب خودداری شود زیرا غالبا به سبب گل آلود بودن عمق سیلاب مشخص نیست.

در روزهای یکشنبه و دوشنبه بارش برف در ارتفاعات البرز در مسیرهای ارتباطی شمال و جنوب این رشته کوه بین استانهای اردبیل – زنجان، رشت – قزوین، مازندران – تهران، سمنان – مازندران، سمنان – گلستان و خراسان شمالی – خراسان رضوی همچنین روز دوشنبه (۲۷ فروردین) در محورهای کوهستانی زاگرس در محورهای کردستان – کرمانشاه، همدان – لرستان، لرستان – چهارمحال و بختیاری – اصفهان – خوزستان پیش‌بینی می‌شود. بر این اساس احتمال لغزندگی و اختلال در حمل و نقل در جاده‌ها و گردنه‌های کوهستانی این نواحی وجود دارد بنابراین ضمن به کارگیری تجهیزات زمستانی، با کسب اطلاع از وضعیت جاده نسبت به تردد در این مسیرها اقدام شود.

برچسب ها

دیدگاه