6

«برای حفظ بافت تاریخی شیراز باید از شهر یزد آموخت»

  • 25 اسفند 1396 - 10:30
«برای حفظ بافت تاریخی شیراز باید از شهر یزد آموخت»

لیلا دودمان، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر شیراز می‌گوید برای حفظ بافت تاریخی شیراز باید از شهر یزد که بافت تاریخی‌اش را حفظ کرده، آموخت.

خانم دودمان در یادداشتی که در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرد، در خصوص حفظ بافت تاریخی شیراز نوشت: «در این خصوص باید از شهر یزد آموخت. شهری که سازه‌های تاریخی‌اش را نه بسان باری گران نه به عنوان تنگ کوچه‌هایی بی مصرف و مامن آسیب دیدگان و رانده شدگان اجتماعی که به عنوان میراثی گرانبها در جهت حفظ هویت تاربخی مردمان حاشیه کویر و سرمایه‌ای گزاف برای جلب و جذب هزاران توریست و محوری غنی برای چرخش بی وقفه اقتصاد شهری می‌نگرد. شهری که بافت تاریخی‌اش را نه تنها حفظ نموده است که در گوشه گوشه آن فضایی برای معیشت جوانان و زنان و مردان فراهم آورده، باید بی تعصب آموخت و یاد گرفت که تنها با شعار حفظ میراث تاریخی و هویت فرهنگی نمی‌توان روح و کالبد این شهر را از ویرانی روز افزون نجات داد و نقطه پایانی بر نابودی و از هم گسیختگی تاریخ آن گذاشت.»

بافت تاریخی یزد به مساحت ۷۴۳ هکتار تیرماه امسال در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

خانم دودمان در خصوص بافت تاریخی شیراز گفته: «اگر امروز با رعایت قانون فکری به حال میراث فراموش شده این شهر نشود شاید فردا برای حفظ آن دیگر دیر باشد.»

او پیشنهاد داده که برای حفظ بافت تاریخی شیراز و جلوگیری از تخریب‌های بیشتر «یک کارگروه مشترک» بین شورای شهر شیراز، اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، دادستانی شیراز، استانداری فارس، فرمانداری شیراز و نیروی انتظامی تشکیل شود و «به روند مخرب و غیر فرهنگی» تخریب بافت تاریخی «یک بار برای همیشه» پایان داده شود.

مساحت بافت تاریخی شیراز ۳۸۶ هکتار است که بخشی از آن در سال‌های گذشته برای اجرای طرح توسعه حرم شاهچراغ تخریب شده.

برچسب ها

دیدگاه

  1. مطمئن باشید اگر در وسط بافت تاریخی یزد هم امام زاده وجود داشت تا الان چیزی از بافت باقی نمانده بود دقیقا مثل مشهد و در آینده ای نه چندان دور مثل شیراز