تاریخ : دوشنبه, ۷ مهر , ۱۳۹۹ 11 صفر 1442 Monday, 28 September , 2020
5

«آخرین سال زندگی یوزپلنگ ایرانی در استان یزد»

  • ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۳
«آخرین سال زندگی یوزپلنگ ایرانی در استان یزد»

معاون فنی محیط زیست استان یزد گفت: احتمالا امسال، آخرین سالی است که در روز جهانی حیات وحش (۱۲ اسفند) یوزپلنگ ایرانی را در این استان مشاهده خواهیم کرد.

حسن اکبری روز شنبه به مناسبت ۱۲ اسفند، روز جهانی حیات وحش در گفت گو با خبرنگار ایرنا افزود: ای کاش در تمام محاسبات و بررسی ها اشتباه کرده باشیم وگرنه این می تواند تلخ ترین خبر برای دوستداران طبیعت و حیات وحش در این سرزمین باشد.

وی اظهار داشت: یوزپلنگ ایرانی، دومین گربه سان بزرگ استان یزد است که در دهه ۸۰ تلاش های گسترده ای برای بهبود وضعیت جمعیتی آن در استان انجام شد اما به دلیل گسترده بودن محدوده قلمرو این گونه و جابجایی های وسیع آن بقای این گونه تحت تاثیر سایر اشکال توسعه بخصوص جاده سازی، معدن کاری و تغییر کاربری قرار گرفته است.
به گفته این کارشناس محیط زیست، به دلیل پایین بودن پایه جمعیتی این گونه، امکان بهبود وضعیت آن مسیر نشد و بدیهی است در چنین شرایطی، بقای این گونه در طبیعت، تقریبا ناممکن شده و از این رو تکثیر نیمه طبیعی آن در اسارت الزامی است.

وی ادامه داد: مشاهدات یوزپلنگ در استان یزد در سال های اخیر بسیار کم شده و سال جاری فقط ۲ قلاده یوز نر در پناهگاه حیات وحش دره انجیر مشاهده شده و تلاش برای تکثیر این گونه در شرایط نیمه طبیعی به دلیل محدودیت اعتبار مالی، مسکوت مانده و متاسفانه فقط نظاره گر نابودی تدریجی آن هستیم.

اکبری، علت بحرانی شدن وضعیت یوز را در وسیع بودن قلمروی این جانور دانست و افزود: جابجایی های گسترده، آن را با انواع خطرات نظیر تصادف جاده ای، کم غذایی، شکار شدن و دیگر عوامل، مواجه ساخته و تقریبا تمام زیستگاههای این گونه در استان دستکاری شده اند.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، ‘گربه های بزرگ، شکارچیانی در معرض تهدید’ را شعار جهانی روز حیات وحش اعلام کرد و یادآور شد: بی تردید، مهم ترین مصداق این شعار، یوزپلنگ ایران است.

وی گفت: بدون شک یوزپلنگ ایران، بحرانی ترین گربه سان دنیا از نظر تعداد و جمعیت و نزدیک ترین گربه سان به پرتگاه انقراض است.

به گفته وی گرچه یوزپلنگ، سریع ترین موجود زنده روی زمین و یکی از شگفت انگیزترین گوشتخواران دنیاست و نقش مهمی در چرخه های زیستی طبیعت به عنوان یک طعمه خوار بزرگ، بازی می کند اما ادامه حیات آن شاخصی از سلامتی محیط زیست است و انقراض آن زنگ خطری برای نابودی سایر گونه های جانوری و پیامد آن دشوار شدن شرایط برای زندگی انسان در این پهنه از سرزمین است.

اکبری افزود: هر شهروندی که این زنگ خطر را بشنود و تصمیم بگیرد کمکی به حفظ حیات وحش این سرزمین مخصوصا یوز بکند حتما می تواند و حتما کاری از او ساخته است؛ خواه تصمیم گیر عرصه سیاست و یا مدیریت کشور باشد، خواه کارخانه دار و معدن کار و خواه کارمند یا مغازه دار، زیرا هر شهروندی می تواند با صرفه جویی در مصرف، تولید زباله کمتر، نریختن زباله در طبیعت و رعایت سرعت مجاز و پیشگیری از تصادف جاده ای حیات وحش، به حفظ زیستگاه های یوزپلنگ کمک کند.

این مسئول ادامه داد: گرچه چوب خلاصی به جمعیت یوزپلنگ آسیایی در استان را تخریب طبیعت به بهانه های مختلف نظیر معدن کاری گسترده در زیستگاه های بکر و تصادفات جاده ای زده است اما دست اندازی شکارچیان غیرمجاز به شکارگاهها در دهه های گذشته و کاهش جمعیت طعمه های یوز در زیستگاه های غیر حفاظت شده نیز در کاهش جمعیت این گربه سان بسیار موثر بوده است.

اکبری اضافه کرد: استان یزد، میزبان هفت عضو از ۸ گربه سان وحشی ایران شامل پلنگ، یوزپلنگ، کاراکال، گربه جنگلی، گربه وحشی، گربه شنی و گربه پالاس است.
معاون فنی محیط زیست یزد، بهترین زیستگاه پلنگ در استان یزد را منطقه حفاظت شده کوه بافق دانست که حداقل جمعیت ۱۲ قلاده ای پلنگ را در خود جای داده است.
وی گفت: پلنگ، زیستگاههای کوهستانی را انتخاب می کند و جابجایی های گسترده ای ندارد و ماهیت صعب العبور بودن زیستگاههای کوهستانی به بقای این گونه کمک کرده است.

معاون فنی محیط زیست یزد در پایان اضافه کرد: امیدواریم امسال به بهانه روز جهانی حیات وحش و در آستانه نوروز ۹۷، مردم این سرزمین در شیوه رفتار خود با طبیعت و زیستمندان آن، خانه تکانی اساسی داشته باشند وگرنه این فقط یوز نیست که پرونده حیات آن بسته می شود بلکه بقیه گربه سانان و بلکه گونه های برجسته حیات وحش و شاید تمام موهبت های زیبای الهی که از گذشتگان به ارث برده ایم را از دست داده و به خاطر امانت نداری مورد لعن و نفرین فرزندانمان قرار بگیریم.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.