5

۲۴ هزار مورد نزاع و درگیری در فارس طی ۹ ماه اول امسال

  • 05 اسفند 1396 - 8:13
۲۴ هزار مورد نزاع و درگیری در فارس طی ۹ ماه اول امسال

طی ۹ ماه اول سال جاری ۲۴ هزار و ۱۱۶ مورد نزاع و درگیری در استان فارس ثبت شده.

این آمار را سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده و افزوده که از این تعداد نزاع و درگیری در فارس ۱۶ هزار و ۱۰۴ مورد مربوط به مردان و ۸ هزار و ۱۲ مورد نیز مربوط به زنان بوده.

بر پایه آمارها استان فارس از نظر میزان وقوع نزاع و درگیری طی ۹ ماه اول سال جاری بعد از استان های تهران، خراسان رضوی، اصفهان و آذربایجان شرقی قرار دارد.

افزایش خشونت‌های خیابانی و درگیری میان شهروندان، به یکی از مشکلات اجتماعی جدی در ایران تبدیل شده. حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سال ۱۳۹۳ گفته بود که جامعه ایران به سوی خشونت پیش می‌رود و باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

به گفته او، افزایش خشونت در ایران «مشکل فرهنگی و روانی» است.

وزیر بهداشت نخستین راه کاهش خشونت را «آموزش حرف زدن با هم» دانست و ادامه داد: «باید برای تعاملات شفاهی تمرین کنیم؛ از خانه تا مدرسه و جامعه، رسانه‌ها در این ‌زمینه مسئولیت سنگینی دارند.»

اکبر وروایی، جرم‌شناس بروز خشونت به شکل نزاع را ناشی از دو عامل روان‌شناختی و جامعه‌شناختی می‌داند و می‌گوید: «از نظر روان‌شناختی از نوع تربیت نادرست فرزندان در خانواده‌ها گرفته تا آسیب‌هایی چون فقر و اعتیاد باعث کاهش آستانه تحمل در افراد می‌شود.»

سعید معیدفر، جامعه‌شناس نیز علت اصلی وقوع نزاع و درگیری در کشور را «از هم گسستگی پیوندها در بین اقشار مختلف جامعه» می‌داند.

عزیزمحمدی، رئیس شعبه ۷۱ دادسرای کیفری استان تهران (ویژه قتل) «مسائل ناموسی، اخلاقی، قومیتی و مالی» را از جمله عوامل نزاع در کشور اعلام کرده است.

محمدحسین میرجلیلی یکی از مدیران پزشکی قانونی نیز گفته: «فرهنگ عذرخواهی و کوتاه آمدن در کشور بسیار ضعیف شده و اگر هر کدام از افراد بتوانند در عذرخواهی پیش‌‌قدم شوند آتش شعله‌ور شده طرف مقابل را می‌توانند خاموش کنند.»

به گفته او «بسیاری از دعواها به این دلیل است که یک نفر حقوق دیگری را زیر پا گذاشته و طرف مقابل در مقام اعتراض بر می‌آید. گاهی اوقات وقوع یک نزاع ساده می‌تواند منجر به حوادثی تلخ شود و خانواده‌ها باید به فرزندان خود آموزش‌های لازم را داده و رفتار آن‌ها را زیر نظر بگیرند.»

 

برچسب ها

دیدگاه