5

«مراسم روز کوروش سال آینده برگزار می‌شود»

  • 21 آبان 1396 - 21:09
«مراسم روز کوروش سال آینده برگزار می‌شود»

هادی پژوهش، معاون سیاسی و امنیتی استانداری فارس گفت که مراسم روز کوروش سال آینده به شیوه روز حافظ و روز سعدی برگزار می‌شود اما روزی که در تقویم به عنوان روز کوروش تعیین خواهد شد، هفتم آبان نخواهد بود.

این مقام استانداری فارس گفت که روز هفتم آبان مورد «سوء استفاده گروه‌هایی مانند سلطنت طلبان قرار گرفته
در سال‌های اخیر شماری از ایرانیان ۷ آبان در آرامگاه کوروش واقع در محوطه جهانی پاسارگاد گرد هم می‌آیند و یاد این پادشاه هخامنشی را گرامی می‌دارند.

آقای پژوهش که به تازگی از سوی استاندار فارس به عنوان مسئول کارگروه علمی و اجرایی بزرگداشت تاریخی کوروش منصوب شده، عصر امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس اعلام کرد که روز کوروش را باید از حوزه امنیتی به حوزه اجتماعی برگردانیم و بر همین اساس پیشنهاد تعیین روزی در تقویم ملی به عنوان روز کوروش مطرح شده و در شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون فرهنگی مجلس این موضوع پیگیری می‌شود.

به گفته او، رئیس جمهور روحانی نیز در این خصوص در جریان گرفته و همچنین کارگروه علمی و اجرایی بزرگداشت تاریخی کوروش با دستور استاندار فارس آغاز به کار کرده که صاحبنظران تاریخی و دینی نیز به ترکیب آن اضافه می‌شوند تا روزی به عنوان روز کوروش تعیین شود.
هادی پژوهش گفت که مراسم روز کوروش در هفتم آبان سال گذشته به دلیل «شعارهای هنجارشکن و نژادپرستانه» که برخی افراد دادند، «مراسم خوبی» نبود.

به گفته معاون سیاسی و امنیتی استانداری فارس پس از مراسم هفتم آبان سال گذشته، جلساتی با حضور آیت الله ایمانی، امام جمعه شیراز برگزار شد و در این جلسات تصمیم گرفته شد که روزی به عنوان روز کوروش مشخص شود تا بتوان آن را مدیریت کرد.

آقای پژوهش افزود: اما از آن زمان تا هفتم آبان امسال موفق نشدیم که این موضوع را به حوزه اجتماعی ببریم.

به گفته او، فراخوان‌های که امسال در کانال‌ها و گروه‌های مجازی برای بزرگداشت روز کوروش منتشر شد، از سوی هفت میلیون نفر در سراسر کشور و خارج از کشور بازدید شده بود.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری فارس گفت: با وجود همه اشراف اطلاعاتی و انتظامی، اما قاموس امنیت ایجاب می‌کند که هر تهدید غیر جدی، جدی تلقی شود و بر همین اساس امسال بنا بر محدودیت شد.

به گفته او، حصارکشی اطراف آرامگاه کوروش برای جلوگیری از آسیب دیدن آرامگاه و تصمیم گیری برای مسدود کردن جاده‌ها از جمله این محدودیت‌ها بود اما آقای پژوهش در عین حال گفت که با این وجود «جاده‌ها حتی یک ثانیه هم مسدود نشدند.»

او گفت: تصمیم گرفته شد که اگر شرایط تغییر کرد جاده بسته شود. بستن جاده کار ساده‌ای نیست، باید شاهراه تزانزیت شمال- جنوب مسدود می‌شد. چند ماه قبل از این اداره کل راه و شهرسازی فارس و اداره راهداری مسیر جایگزین را مشخص کردند اما موضوع به گونه‌ای مدیریت شد که «حتی یک ثانبه هم جاده مسدود نشد.»

با این حال آقای پژوهش این را هم گفت که ما نتوانستیم افکار عمومی را در خصوص آنچه که اتفاق افتاده قانع کنیم.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری فارس در حالی گفته جاده‌ها مسدود نشده که تصاویر و فیلم‌های منتشر شده نشان می‌دهد که جاده‌ها مانند روزهای عادی سال باز نبوده و تردد خودروها با محدودیت مواجه بوده.

کورورش هخامنش فرزند کمبوجیه و ماندانا، «بزرگ‌ترین پادشاه صلح‌جوی جهان» قلمداد می‌شود. او بنیان‌گذار و نخستین شاه شاهنشاهی هخامنشی بود که به مدت ۳۰ سال، در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. سرزمین پارس، زادگاه هخامنشیان بود.

محوطه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از آثار باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در ۱۳۵ کیلومتری شمال شیراز در منطقهٔ پاسارگاد استان فارس قرار دارد.

این محوطه شامل بناهای تاریخی مانند آرامگاه کوروش، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری و تنگه بلاغی است.

این محوطه، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که طی جلسه یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳ در چین برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

 

برچسب ها

دیدگاه

  1. امیدواریم این مهم انجام شود