تاریخ : دوشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۹ 4 صفر 1442 Monday, 21 September , 2020
1

ایده‌ای بحث برانگیز برای مقابله با گرمایش زمین

  • ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۸:۰۵
ایده‌ای بحث برانگیز برای مقابله با گرمایش زمین

یک دانشمندآمریکایی طرحی پیشنهاد کرده که می‌تواند اشعه خورشید را به فضا برگرداند. گفته می‌شود که با پراکنده ساختن مولکو‌ل‌هایی در بالای جو، می‌توان به روند گرمایش زمین پایان داد.

به گزارش دویچه‌وله، یک دهه پیش دانشمندی از دانشگاه هاروارد به نام دیوید کیث ایده تأمل‌انگیزی را برای مقابله با گرمایش زمین مطرح کرد. ایده او اسپری کردن مولکول‌هایی مانند دی اکسید سولفور یا کلسیم کربنات در بالای جو است. این ذره‌ها می‌توانند اشعه خورشید را به فضا برگردانند و حجم ابرها را افزایش دهند.

دانشمندان معتقدند اگر مقادیر کافی از این عناصراسپری شود، می‌توان گرمایش زمین را متوقف کرد یا روند آن را وارونه کرد.

گفته شده است که سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ گرم‌ترین سال‌های ثبت‌شده هستند. کیث ادعا می‌کند روش پیشنهادی او که به نام مهندسی زمین‌شناسی خورشید یا مدیریت اشعه خورشیدی شناخته می‌شود، می‌تواند به عنوان ابزاری برای معکوس کردن روند افزایش دمای هوا به‌کار رود.

دیوید کیث درگفت‌وگو با خبرگزاری ای.پی.اس (APS) در ۷ اکتبر ۲۰۱۷گفت: «این فناوری پیشنهادشده هنوز کاملا مورد بررسی قرار نگرفته اما مورد سوءبرداشت قرار گرفته و ازلحاظ مالی هم حمایت نشده است.»

در مقاله‌ای که تحت عنوان “مخاطرات مهندسی کردن آب و هوا” در سال ۲۰۰۹ در مجله دانش چاپ شد، گابریله هرگل متخصص حوزه آب و هوا از دانشگاه ادینبورگ و سوزان سولومون، متخصص شیمی اتمسفری از مؤسسهٔ فناوری ماساچوست یا ام.آی.تی می‌نویسند: «ترویج تغییرات زمین‌شناسی خورشید به منظور کاهش دادن دمای هوا کاری غیر مسئولانه است. افزایش دمای هوا تنها نشانه‌ای ازمشکلات اقلیمی بزرگتر است.»

خانم هرگل در رابطه با کاستی‌های این فناوری می‌گوید: «مدیریت اشعه خورشید به طور ریشه‌ای با پدیده گرمایش زمین مقابله نمی‌کند. مشکل اساسی در اینجا آلاینده‌ها هستند.»

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.