تاریخ : چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021
5

«واکسن جلوگیری از افزایش کلسترول» ساخته شد

  • ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۳
«واکسن جلوگیری از افزایش کلسترول» ساخته شد

پژوهشگران آزمایش ماده جدیدای را به روی انسان آغاز کرده‌اند که می تواند کلسترول (چربی خون) را به صورت طولانی مدت کاهش دهد و از بروز عوارض قلبی ناشی از آن جلوگیری کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، در مقاله‌ای که پژوهشگران سازمان تحقیقات علمی عملکردی هلند در ژورنال اروپایی قلب European Heart Journal منتشر کرده‌اند گفته شده که ممکن است بتوان با واکسینه کردن، به انسان در برابر افزایش کلسترول و عارضه تصلب شرائین مصونیت داد.

نقش ماده جدید که AT۰۴A نام دارد، فعال کردن سیستم مصونیت انسان برای خارج کردن “کلسترول‌های بد” از خون است. به اعتقاد پژوهشگران، می‌توان این ماده را به عنوان جانشین یا مکمل داروی استاتینس به کار برد که در حال حاضر میلیون‌ها نفر در جهان برای جلوگیری از افزایش خطرناک کلسترول به طور روزانه آن را مصرف می‌کنند.

آزمایش داروی جدید بر موش‌های آزمایشگاهی نتیجه مثبتی داشته است. در این آزمایش‌ها به موش‌ها خوراک حاوی چربی فراوان داده شد تا باعث افزایش کلسترول و تصلب شرائین در آنها شود. پس از تجویز این ماده، میزان کلسترول خون آنها ۵۳ درصد، آسیب به عروق ۶۴ درصد و التهاب عروق دست کم ۲۱ درصد کاهش یافت.

بالا بودن کلسترول باعث رسوب چربی در عروق شده و عوارض جدی قلبی در پی دارد

یکی از دست اندرکاران این تحقیقات گفته است از آنجا که پادتن ایجاد شده پس از تزریق این ماده به موش‌ها برای مدتی طولانی در سطحی بالا باقی ماند می‌توان احتمال داد که این ماده برای مدتی پس از تجویز هم در جلوگیری از افزایش کلسترول فعال خواهد بود و مانند واکسن، تاثیری بلند مدتی خواهد داشت. البته در صورتی که آزمایش روی انسان نیز همان نتیجه آزمایش روی موش‌ها را داشته باشد.

در حال حاضر، برخی از داروهایی که برای مقابله با افزایش کلسترول تجویز می‌شود خطر ابتلای به دیابت را افزایش می‌دهد. در مورد داروی جدید هم باید عوارض جانبی احتمالی آن به دقت بررسی شود.

ممکن است تکمیل آزمایش این دارو روی انسان تا شش سال به طول انجامد.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.