7

روحانی: ناچاریم محدودیت‌ها برای جلوگیری از شیوع کرونا را از اول آذر افزایش دهیم

  • 24 آبان 1399 - 14:20
روحانی: ناچاریم محدودیت‌ها برای جلوگیری از شیوع کرونا را از اول آذر افزایش دهیم

حسن روحانی، رئیس جمهور می گوید دولت ناچار است تا محدودیت‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را افزایش دهد و این محدودیت‌ها از اول آذر اجرا خواهد شد.

به گفته رئیس جمهور تصمیم اعمال محدودیت‌ها برای کل کشور اتخاذ شده است اما در هر شهر با توجه به ویژگی های آن به اجرا در خواهد آمد. وی افزود که این طرح تا پایان دوره شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» ادامه خواهد یافت. حسن روحانی همچنین گفت که ویروس «جهش» یافته و سرعت انتقال آن «۹ برابر» شده است.

رئیس جمهوری ایران گفت: «شرایط ویروس امروز تغییر کرده و سرعت انتقال آن ۹ برابر شده است و باید بیشتر رعایت کنیم بویژه کسانی که در وسایل نقلیه عمومی فعالیت می‌ کنند و با مردم سر و کار دارند، باید بیشتر مراعات کنند.»

او افزود: «تا زمانی که واکسن و داروی قطعی برای این بیماری معرفی نشده و در اختیار مردم قرار نگرفته راهی جز مراقبت از خود، اقوام و دوستان نزدیک خود نداریم و اگر مراقبت و دستورالعمل ‌های بهداشتی را اجرا کنیم، ابتلا به بیکاری کاهش می‌ یابد، بیماری زودتر تشخیص داده می ‌شود و درمان صورت خواهد گرفت.»

وی در بخشی از سخنان خود همچنین بر لزوم افزایش ظرفیت آزمایش تشخیص ابتلا به بیماری همه گیر «کووید ۱۹» تاکید کرد. حسن روحانی در عین حال به حداقل رساندن «تجمع و تردد» را الزامی دانست. او گفت: «اگر تردد و تجمع کم شود بسیاری از مسائل ما حل خواهد شد. در بسیاری از شهرها افزایش ابتلاها به خاطر تجمع غیرضروری و غیرقانونی است. یک تیم فوتبال پیروز شده، دلیلی بر تجمع نیست! دو هفته بعد از هر حادثه تعداد مراجعه به بیمارستان ها زیاد شده و بعد از سه، چهار هفته مراجعه به آرامستان بیشتر می‌شود.»

شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» در ایران تاکنون بنا به آمار رسمی جان ۴۰ هزار و ۵۸۲ نفر را گرفته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که سیر نمودارهای شناسایی موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا و ثبت مرگ و میر بر اثر ابتلا به این ویروس در ایران صعودی است.

برچسب ها

دیدگاه