3

دستگیری یک ایرانی کانادایی به اتهام تهیه تجهیزات موشکی برای ایران

  • 16 فروردین 1396 - 15:45
دستگیری یک ایرانی کانادایی به اتهام تهیه تجهیزات موشکی برای ایران

یک شهروند ایرانی- کانادایی به اتهام ارسال تجهیزات ساخت موشک به ایران در واشنگتن دستگیر شد. قباد قاسمپور متهم است که از سال ۲۰۱۱ از طریق یک واسطه در چین و یک نفر در ایران تجهیزات ساخت موشک به ایران می‌فرستاده است.

به گزارش دویچه‌‌وله، دادگاهی در واشنگتن هفته گذشته حکم دستگیری یک ایرانی کانادایی را به اتهام ارسال تجهیزاتی که می‌تواند برای ساخت سیستم موشکی مورد استفاده قرار گیرد و نیز پولشویی برای ایران، صادر کرد.

قباد قاسمپور که در ایران به دنیا آمده و تبعه کاناداست، پس از صدور این حکم در واشنگتن دستگیر شد.

قاسمپور متهم است که مغز متفکر برنامه‌ای بوده که به دوستان پدرش در ایران برای پولشویی و واردات غیرقانونی کمک می‌کرده است. براساس مدارک دادگاه، متهم با کمک دو فرد دیگر که یکی از آنها در چین و دیگری در ایران است اقدامات خود را عملی می‌کرده است. هنوز حکمی علیه دو نفر دیگر صادر نشده است. فعالیت‌های این گروه از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است.

در مدارکی که به دادگاه ارائه شده، آمده است که قاسمپور با تاسیس یک شرکت صوری، پول و محصولات بین کشورها رد و بدل و تمام فعالیت‌هایش را به طور روزانه با فردی که در چین بوده هماهنگ می‌کرده است.

همچنین ادعا شده که فرد واسطه این شرکت در ایران، تبادل اجناس و نیز پولشویی در داخل ایران را برای یک شرکت مهندسی دولتی و چندین موسسه و شرکت دیگر انجام می‌داده است.

از واردات مواد اولیه کاغذ تا تجهیزات نظامی

در مدارک دادگاه عنوان شده که قاسمپور در سال ۲۰۱۲ با شرکایش در چین تماس گرفته و خواسته به دوستان پدرش در ایران که کارخانه کاغذسازی تاسیس کرده‌اند کمک کنند تا بتوانند مواد اولیه کاغذ را علیرغم تحریم‌ها از برزیل وارد کنند.

بر اساس شواهد و مدارک دادگاه، به منظور دور زدن تحریم ‌انتقال پول در خارج از ایران از پول نفت برای پرداخت مواد اولیه کاغذ استفاده شده است. پس از این قاسمپور از این راه برای خریدهای دیگر هم استفاده کرده است.

به ادعای دادستانی، قاسمپور آغازگر، برنامه‌ریز و کارگردان طرحی بوده که بر اساس آن وب‌سایت‌ و حساب‌های ایمیل برای شرکت‌های صوری‌ای که خودش تاسیس می‌کرده باز می‌شده است که بر اساس شواهد هیچ‌کدام در شهر محل اقامت خود او نبوده است.

اداره امنیت داخلی آمریکا زمانی به اقدامات این شرکت‌ها مظنون شد که یک محموله “سیستم اندازه‌گیری فیلم نازک” توسط مقامات هلند ضبط شد و نام یکی از شرکت‌های قاسمپور در این ارتباط به میان آمد.

برچسب ها

دیدگاه