4

نامه الیاس حضرتی به لاریجانی برای آزادی روزنامه‌نگاران زندانی

  • ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۴
نامه الیاس حضرتی به لاریجانی برای آزادی روزنامه‌نگاران زندانی

یکی از نمایندگان مجلس از علی لاریجانی خواست از جایگاه خود به عنوان رئیس مجلس برای آزادی فعالان رسانه‌ای بازداشت شده استفاده کند. در هفته‌های اخیر چندین روزنامه‌نگار و مدیر کانال‌های تلگرامی بازداشت شده‌اند.

الیاس حضرتی، مدیرمسئول روزنامه اعتماد و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه (۱۵ فروردین/ ۴ آوریل) در نامه‌ای سرگشاده به علی لاریجانی، خواستار تلاش او برای آزادی روزنامه‌نگاران و مدیران کانال‌های تلگرامی زندانی شد.

مدیرمسئول روزنامه اعتماد در نامه خود نوشته است «در هفته آخر اسفندماه سال ۹۵ تعداد زیادی از فعالان رسانه‌ای و مدیران کانال‌های تلگرامی دستگیر و زندانی شده‌اند و تاکنون اطلاعات و اخباری درباره علت این دستگیری‌ها و مرجع بازداشت‌کننده آنها منتشر نشده است. آگاهان بر این باورند که انگیزه دستگیری این افراد قطعا سیاسی است زیرا همه این ادمین‌های کانال‌های تلگرامی و فعالان رسانه‌ای از یک جریان سیاسی هستند.»

علاوه بر مدیران چند کانال تلگرامی پرطرفدار، مراد ثقفی، فعال مدنی و مدیر مسئول فصلنامه “گفتگو”، احسان مازندرانی روزنامه‌نگار و مدیر مسئول سابق روزنامه “فرهیختگان” و هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار و عضو حزب اعتماد ملی، از جمله بازداشت‌شدگان در هفته‌های اخیر هستند.

الیاس حضرتی می‌گوید، بر اساس اطلاعات دریافتی هنوز خانواده دستگیر شدگان اطلاعی از علت بازداشت عزیزان خود ندارند و تاکنون نتوانسته‌اند با آنان ملاقات کرده یا تماس تلفنی داشته باشند و همین امر بر نگرانی آنان افزوده است.

نویسنده نامه به عنوان یک نماینده مجلس و یک فعال رسانه‌ای، از علی لاریجانی خواسته تا از جایگاه خود به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی برای آزادی افراد بازداشت شده استفاده کند.

این نماینده مجلس به لاریجانی نوشته است: «در اولین فرصت از مسئولان مرتبط با این دستگیری‌ها دعوت کنید تا با حضور در جمع نمایندگان مجلس توضیح دهند که چرا این افراد دستگیر شده‌اند. تعطیلی کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با چه هدفی انجام شده است؟ مسئول بازداشت این فعالان رسانه‌ای کیست و آنان اکنون در اختیار کدامین نهاد امنیتی قرار دارند؟ روند رسیدگی به اتهامات آنان چگونه پیش می‌رود؟ آیا حقوق شهروندی بازداشت‌شدگان رعایت می‌شود و پرسش‌های فراوان دیگری که در اذهان افکار عمومی مطرح است و باید به آن پاسخ داده شود.»

چندی پیش مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس اعلام کرد که این بازداشت‌ها از سوی “اطلاعات سپاه” انجام شده است. محمود صادقی، یکی از نمایندگان مجلس نیز در نامه‌‌ای به محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی را “ورود سپاه به دسته‌بندی‌های سیاسی” توصیف کرد و خواستار عدم دخالت سپاه در انتخابات ریاست جمهوری اردیبشهت ۹۶ شد.

برچسب ها