تاریخ : چهارشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۹ 6 صفر 1442 Wednesday, 23 September , 2020
1

درخواست ۹۰ انجمن برای رسیدگی منصفانه به پرونده فعالان محیط زیستی

  • ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
درخواست ۹۰ انجمن برای رسیدگی منصفانه به پرونده فعالان محیط زیستی

انجمن های طرفدار محیط زیست در نامه ای به حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رییس قوه قضائیه خواهان رسیدگی منصفانه به پرونده فعالان محیط زیستی بازداشتی شدند.

با آغاز دور دوم دادگاه های فعالان بازداشت شده محیط زیست، انجمن های فعال از سراسر کشور در این حوزه که گفته می شود شمار آنان حدود ۹۰ انجمن تخمین زده می شود روز یکشنبه در نامه ای حقوقی خطاب به رییس قوه قضائیه، خواهان دادرسی منصفانه پرونده فعالان محیط زیستی بازداشتی و نیز حق اختیار دو وکیل برای هر متهم شدند.

در متن این نامه با اشاره به بازداشت موقت ۱۸ ماهه این گروه از فعالان محیط زیست ادعا شده است متاسفانه برخلاف ماده ۹۶ قانون آیین دادرسی کیفری و قبل از پایان تحقیقات مقدماتی و احراز مجرمیت آنان، گزارش‌ها و مصاحبه‌هایی که مبیین افشای هویت و مشخصات شخصی آنان بود، در برخی رسانه‌ها منتشر شد.

انجمن های محیط زیست در نامه خود همچنین با اشاره به عنایت ویژه‌ رئیس قوه قضائیه به حفظ حقوق شهروندی و ایجاد عدل و گسترش آزادی‌های مشروع و نیز دستورالعمل ابلاغ شده “حفظ کرامت و ارزش های انسانی در قوه قضائیه” از حجت الاسلام و المسلمین رئیسی خواستند تا ضمن تضمین دادرسی منصفانه که از مصادیق اولیه آن، حق اختیار دو وکیل برای هر متهم در مرحله دادگاه است، دستورات و تعلیمات و نظارت های قضایی لازم را در این خصوص صادر کند.

شماری از فعالان محیط زیست از جمله طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، امیرحسین خالقی و سام رجبی بهمن ماه سال ۱۳۹۶بازداشت شدند. به جز کاووس سیدامامی که در زندان اوین درگذشت، سایر فعلان محیط زیست همچنان در زندان به سر می‌برند.

چند هفته پیش هم بیش از یکصد نفر از استادان دانشگاهها و اعضای جامعه علمی ایران در نامه ای به رئیس قوه قضاییه از او خواستند که با ” ورود به جزییات حقوقی پرونده فعالان محیط زیستی ، این پرونده مفتوح را به سرانجام خوش برساند.”

آقای رئیسی چند روز قبل در دیدار با فعالان محیط زیستی گفت که اجازه دهید تا دادگاه در خصوص این پرونده نظرش را اعلام کند.

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.