5

واکنش تند مطهری به هشدار علم‌الهدی

  • 27 خرداد 1397 - 16:09
واکنش تند مطهری به هشدار علم‌الهدی

علی مطهری از هشدار علم‌الهدی به مجلس در رابطه با پیوستن ایران به “گروه ویژه اقدام مالی” به شدت انتقاد کرد. این نهاد با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم مبارزه می‌کند. امام جمعه مشهد مخالف همکاری ایران با این نهاد است.

علی مطهری، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در یادداشتی که برای خبرگزاری ایسنا فرستاده، در باره‌ی هشدار نماینده‌ی ولی فقیه در استان خراسان رضوی موضع گرفته است.

در این یادداشت که روز یکشنبه ۲۷ خرداد در خبرگزاری ایسنا منتشر شد، آمده است: «آقای علم الهدی امام جمعه مشهد به نمایندگان مجلس هشدار داده است که حواستان جمع باشد که در تاریخ اسمتان دنبال مملکت فروشان نیاید و نگویند شما هم با تصویب FATF (گروه ویژه اقدام مالی) جزو مملکت فروشان بودید.»

مطهری می‌افزاید: «اولا اگر بنا بود نمایندگان مجلس تشخیص‌های آقای علم الهدی را ملاک تصمیم‌های خود قرار دهند امروز اثری از جمهوری اسلامی نبود و انقلاب اسلامی را دو دستی تقدیم آمریکا و اسرائیل کرده بودیم؛ چرا که همیشه انقلاب‌ها بیشترین ضربه را از ناحیه دوستان ناآگاه خود دریافت می‌کنند.»

اتهام “خیانت به مملکت”

“گروه ویژه اقدام مالی (Financial Action Task Force) ” یک سازمان فرادولتی است که نحوه‌ی اجرای قوانین ناظر بر مبارزه با پول‌شویی یا مقابله با تامین مالی تروریسم را در بازارهای مختلف مالی جهان  بررسی می‌کند و هر چهار ماه یک بار نتیجه‌ی آن را به اطلاع کشورهای عضو می‌رساند.

۱۸۴ کشور عضو این نهاد هستند. جمهوری اسلامی تنها با پیوستن به آن می‌تواند از امکان ارتباط با بانک‌ها و موسسه‌های مالی بین‌المللی بهره ببرد و انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد کند.

احمد علم‌الهدی، از مخالفان سرسخت پیوستن ایران به FATF

شماری از اصولگرایان از جمله احمد علم‌الهدی پیوستن ایران به این نهاد را را “خیانت به مملکت” می‌دانند.

مجلس شورای اسلامی پیش‌تر قصد بررسی لایحه‌ی دولت را داشت اما پس از اعتراض شدید شماری از نمایندگان، بررسی آن را به مدت دو ماه به تعویق انداخت.

منشاء پیامک‌های تهدیدآمیز از مشهد

در یادداشتی که علی مطهری برای این خبرگزاری فرستاده همچنین آمده است: «این گفته آقای علم الهدی شاید بتواند به کشف منشأ پیامک‌های بعضا تهدیدآمیز ارسالی از مشهد برای نمایندگان در ایام طرح لایحه مرتبط با FATF کمک کند.»

پیش‌تر علیرضا رحیمی، عضو هیئت رئیسه‌ی مجلس در این رابطه گفته بود، مرکز طراحی و ساماندهی پیامک‌ها علیه نمایندگان و مجلس شهر مشهد بوده است. او بانیان این اقدام را “حلقه‌ی اولترا-افراطی” خواند که به گفته‌ی او “از کره‌شمالی برای ایران تصور بیشتری ندارند”.

برچسب ها

دیدگاه