تاریخ : پنج شنبه, ۱۰ مهر , ۱۳۹۹ 14 صفر 1442 Thursday, 1 October , 2020
6

معاون سیاسی استاندار فارس: طرح تشکیل شهرستان کوهچنار لغو نشده

  • ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۷
معاون سیاسی استاندار فارس: طرح تشکیل شهرستان کوهچنار لغو نشده

هادی پژوهش جهرمی، معاون سیاسی استاندار فارس با حضور در میان تجمع کنندگانی که خواهان جدایی بخش‌های «چنارشاهیجان» و «کوهمره نودان» از شهرستان کازرون و تشکیل شهرستان جدید بودند، گفت: این اطمینان را به شما می‌دهم که طرح تشکیل شهرستان جدید لغو نشده و مطالبات مردم پیگیری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، هادی پژوهش جهرمی امروز در جمع حامیان تقسیم کازرون از نام «کوهچنار» استفاده کرد و گفت: مردم کوه‌چنار نباید اجازه دهند برخی‌ها از این تجمعات سوءاستفاده کنند.

بر اساس طرحی که چندی قبل مطرح شده، قرار است بخش‌های کوهمره و چنارشاهیجان از کازرون جدا و شهرستان جدید کوهچنار تشکیل شود.

طرح جدایی قائمیه از کازرون سال گذشته به طور جدی به جریان افتاد. در طی ماه‌های گذشته مردم کازرون بارها با برگزاری تجمع مخالفت خود را با این طرح اعلام کردند. تجمع هفته گذشته مخالفان این طرح ۴ کشته به دنبال داشت.

صبح امروز یکشنبه ۶ خرداد نیز شماری از اهالی چنارشاهیجان برای اعلام حمایت در خصوص جدایی از شهرستان کازرون فارس تجمع اعتراضی برپا کردند. آن‌ها همچنین جاده‌های ارتباطی فارس به استان‌های بوشهر و خوزستان در منطقه چنارشاهیجان را مسدود کردند.

معاون سیاسی استاندار فارس در حالی گفته که طرح تشکیل شهرستان کوهچنار لغو نشده که وزارت کشور هفته گذشته و به دنبال ناآرامی‌های شدید در کازرون و کشته شدن ۴ تن از معترضان به این طرح در بیانیه‌ای اعلام کرد که طرح پیشنهادی تا تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری متوقف شده است.

منطقه «امامزاده حسین» و منطقه تاریخی بیشاپور از جمله مناطقی است که بر سر آن‌ها اختلافات اساسی وجود دارد. هر چند مقامات می گویند در صورت تشکیل شهرستان جدید، این دو منطقه جزو کازرون باقی خواهد ماند اما حامیان تشکیل شهرستان جدید کوه چنار خواهان الحاق این دو منطقه به شهرستان جدید هستند.

حسین رضازاده، نماینده شهرستان کازرون که اهل چنارشاهیجان است، از جمله نمایندگانی است که تلاش می‌کند بخش چنارشاهیجان را به شهرستان تبدیل کند.

در همین حال ۹۰ تن از اساتید دانشگاه در نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهور تقسیم شهرستان کازرون فارس را باعث پدیدآمدن مشکلات امنیتی توصیف کردند.

در بخشی از این نامه آمده است: براساس قوانین و مقررات موجود، جداسازی زادگاه نماینده کنونی کازرون از این شهرستان و تبدیل آن به شهرستانی جدید، فاقد معیارها و شاخصه‌های کارشناسی و قوانین لازم است. طبق تبصره یک قانون تقسیمات کشوری، حداقل جمعیت لازم برای تاسیس شهرستان جدید ۱۳۹ هزار نفر و در صورت تراکم متوسط، حداقل ۸۰ هزار نفر است درحالی که منطقه موضوع طرح مورد بحث در حالت حداکثری فاقد حد نصاب جمعیت لازم برای ایجاد شهرستان جدید است.

به گفته امضاکنندگان این نامه، با توجه به مبنای قومی و طایفه‌ای طرح جدا سازی، از آن جا که شهرستان کازرون به لحاظ ژئوپولیتیکی دارای اقوام مختلف در نواحی گوناگون است پیگیری طرح فعلی تجزیه شهرستان در درازمدت زمینه ایجاد تنش‌های قومی و امنیتی را حتی در دیگر نقاط استان و کشور ایجاد خواهد کرد. باید در نظر داشت ایجاد یک منطقه جدید نباید به تخریب بن‌مایه‌های اساسی شهرستان مادر منجر شود.

امضا کنندگان این نامه با مورد خطاب قرار دادن رییس جمهوری خواستار شدند تا ضمن اعلام مخالفت قاطع خود با هر گونه طرحی در ارتباط با تقسیم و تجزیه شهرستان کازرون این طرح به طور کامل لغو شود.

شهرستان کازرون در ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز واقع است.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.