7

مراکش با ایران قطع رابطه می‌کند

  • 11 اردیبهشت 1397 - 21:09
مراکش با ایران قطع رابطه می‌کند

وزارت خارجه مراکش (مغرب) می‌گوید روابط دیپلماتیک خود را با تهران به دلیل حمایت ایران از جبهه پولیساریو، جنبش استقلال‌طلب صحرای غربی، قطع می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز ناصر بوریطه، وزیر امور خارجه مراکش به خبرنگاران گفت که کشورش سفارت خود در تهران را تعطیل می‌کند و سفیر ایران را هم از رباط اخراج می‌کند.

آقای بوریطه ایران و متحدش، جنبش حزب‌الله لبنان را متهم کرد که از طریق آموزش و تامین تسلیحات، از جبهه پولیساروی حمایت می‌کنند.

این دومین بار است که طی ۱۰ سال گذشته مراکش روابط خود را با ایران قطع می‌کند.

مراکش در سال ۱۳۸۷ هم به دلیل آن چه دخالت ایران در امور بحرین می‌خواند روابط خود را با تهران قطع کرد. رابطه ایران و مراکش شش سال بعد از سر گرفته شد اما دو کشور هرگز روابط گرمی را تجربه نکردند.

قطع روابط مراکش با ایران در حالی صورت می‌گیرد که این دو تیم در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هم‌گروه هستند و قرار است روز ۲۵ خرداد با هم بازی کنند.

ایران هنوز به خبر قطع رابطه یک جانبه از سوی مراکش واکنشی نشان نداده است.

صحرای غربی در عمل با دیواری خشتی به دو منطقه تحت کنترل مراکش که آن را استان‌های جنوبی خود می‌داند، و منطقه تحت کنترل پولیساریو تقسیم می‌شود و بخش حائلی تحت نظارت سازمان ملل هم بین این دو منطقه قرار دارد.

دولت مراکش منطقه صحرای غربی را که تا سال ۱۹۷۵ مستعمره اسپانیا بود، بخشی از خاک خود می‌داند اما جبهه پولیساریو تا زمان برقراری آتش‌بس سازمان ملل متحد، با هدف کسب استقلال صحراوی‌ها و جدا شدن صحرای غربی، با دولت مرکزی در حال جنگ بود.

برچسب ها

دیدگاه