19

انتشار عکس‌های سعید مرتضوی در تهران به عنوان «مجرم تحت تعقیب»

  • 27 فروردین 1397 - 7:27
انتشار عکس‌های سعید مرتضوی در تهران به عنوان «مجرم تحت تعقیب»

فعالان مدنی با چاپ عکس‌هایی از سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و چسباندن آن‌ها روی پست‌های برق و دیگر مناطق شهری از وی با عنوان مجرم «تحت تعقیب» نام بردند.

به گزارش یورو نیوز، در یکی از این عکس‌ها اشاره شده است که جرم وی «معاونت در قتل زندانیان بازداشتگاه کهریزک در سال ۱۳۸۸» است.

در یکی از عکس‌ها با عنوان «گمشده» نوشته شده است که در صورت روئیت سعید مرتضوی بلافاصله با شمارهای ۱۱۰ (پلیس) یا ۱۱۳ (ستاد خبری وزارت اطلاعات) یا ۱۱۴ (سپاه پاسداران) تماس بگیرید.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه گفته که حکم سعید مرتضوی صادر شده «ولی هنوز متاسفانه گیرش نیاورده‌اند.»

رضا جعفری وکیل سعید مرتضوی نیز گفته که از موکلش خبری ندارد. خبرگزاری ایلنا هم نوشته بود که ۹ محافظ مرتضوی از او بی‌خبرند.

هنوز مشخص نیست که سعید مرتضوی از کشور خارج شده و یا دستهای قدرتمندتری امکان دسترسی قوه قضائیه را به او امکان ناپذیر کرده است.

میرمجید طاهری، وکیل مدافع اولیای‌ دم محسن روح‌الامینی یکی از جانباختگان بازداشتگاه کهریزک اسفند سال گذشته گفته بود که حکم جلب سعید مرتضوی برای اجرای محکومیت دو سال حبسش به اتهام معاونت در قتل صادر شده است.

«محسن روح‌الامینی»، «محمد کامرانی» و «امیر جوادی‌فر» سه ‌بازداشتی‌ای‌ بودند که ١٨ تیر ٨٨ بازداشت و به بازداشتگاه کهریزک اعزام شدند و بر اثر شدت جراحات و عفونت فوت کردند.

مسئولان بازداشتگاه علت فوت آنها را «مننژیت» اعلام کردند. مرتضی احمدی‌مقدم، فرمانده وقت نیروی انتظامی بعدا در گفت‌وگویی فاش کرد که انتقال بازداشتی‌های حوادث ٨٨ به کهریزک با اصرار سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران بوده.

از هشتم ‌اسفند ٩١ هم دادگاه سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، علی‌اکبر حیدری‌فرد، دادیار و حسن حداد‌ دهنوی، معاون امنیت وقت دادستان تهران که هر سه از قضاوت معلق‌ شده‌ بودند، آغاز شد و اول‌ خرداد ٩٢ بعد از ١١ جلسه پایان یافت.

اتهامات سعید مرتضوی در این دادگاه، معاونت در قتل، مشارکت در بازداشت غیرقانونی و معاونت در تنظیم گزارش خلاف‌واقع بود. او به دلیل بازداشت غیرقانونی افراد و انتقال آنها به کهریزک به انفصال‌ دائم از خدمات قضائی و پنج سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.

سعید مرتضوی همچنین به علت تنظیم گزارش خلاف‌واقع به پرداخت مبلغ ۲۰۰‌ هزار تومان جریمه محکوم شد اما شعبه ۳۸ دیوان عالی کشور این اتهام را وارد ندانست و در نهایت مرتضوی از این اتهام تبرئه شد.

او از اتهام معاونت در قتل محمد کامرانی و امیر جوادی‌فر هم تبرئه شد، اما بابت همین مورد اتهامی در شکایت خانواده محسن روح‌الامینی محکوم شده است. شکایت خانواده روح‌الامینی در ‌این ‌مورد اتهامی، ضمیمه پرونده نشده بود و جداگانه رسیدگی شد تا اینکه بر اساس حکم دادگاه تجدیدنظر منجر به صدور حکم دو سال حبس شد. این همان حکمی است که به مرحله اجرا رسیده است.

 

برچسب ها

دیدگاه