تاریخ : جمعه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۹ 1 صفر 1442 Friday, 18 September , 2020
4

فعالان بازداشت‌شده محیط زیست در ایران چه کسانی هستند؟

  • ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۲:۵۷
فعالان بازداشت‌شده محیط زیست در ایران چه کسانی هستند؟

اوایل هفته گذشته بود که دادستان تهران خبر بازداشت گروهی از فعالان محیط زیست را به اتهام “جاسوسی” اعلام کرد.

ساعاتی بعد از اعلام این خبر خانواده کاووس سید امامی، فعال محیط زیست که جزو بازداشت‌شدگان بود اعلام کردند که مقام‌های قضایی به آنها گفته‌اند که آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده است.

فعالان محیط زیست که بازداشت شده‌اند چه کسانی هستند؟

کاووس سید امامی، فعال محیط زیست واستاد دانشگاه امام صادق بود. او سال‌ها در حوزه محیط زیست فعالیت داشت و عضو هیات مدیره موسسه حیات وحش میراث پارسیان بود. حیات وحش پارسیان موسسه غیر دولتی است که در سال ۱۳۸۷ به ثبت رسید. این موسسه در حوزه‌های زیست‌شناختی و حفاظت از محیط زیست و جانوران فعالیت دارد. از جمله فعالیت‌های این موسسه تمرکز بر گونه‌های در معرض خطر مانند پلنگ آسیایی، یوزپلنگ ایرانی، خرس سیاه آسیایی و قوچ لارستان است.

از سمت راست: مراد طاهباز، جرج شلر (جانور شناس)، کاووس سیدامامی و گری لویس (نماینده پیشین مقیم هماهنگ کننده سازمان ملل در ایران)

مراد طاهباز، عضو هیأت مدیره موسسه حیات وحش میراث پارسیان است. او در سال ۱۳۹۲ با موافقت معصومه ابتکار، رئیس وقت سازمان محیط زیست به عنوان یکی از شرکای پروژه حفاظت از یوز اعلام شد. آقای طاهباز از چهارم بهمن ماه در بازداشت است.

هومن جوکار و معصومه ابتکار

هومن جوکار، فعال محیط زیست یکی دیگر از بازداشتی‌ها است. او سال‌ها در حوزه محیط زیست و حفاظت از یوزپلنگ فعالیت کرده است. آقای جوکار به عنوان خزانه‌دار و مدیر پروژه یوز آسیایی در حیات وحش میراث پارسیان فعالیت داشت. آقای جوکار از چهارم بهمن در بازداشت است و تاکنون خانواده اطلاعی از وضعیت او و دلیل بازداشتش نداشته است.

هومن جوکار و سپیده کاشانی دو فعال محیط زیست بازداشت شده

سپیده کاشانی، فعال محیط زیست است که در موسسه حیات وحش پارسیان به عنوان کارشناس فعالیت می‌کرد و در مواردی دوره‌های آموزشی در ایران برگزار می‌کرد. خانم کاشانی همسر هومن جوکار است و از زمان بازداشت خانواده‌اش اطلاعی از شرایط او ندارد.

نیلوفر بیانی، فعال محیط زیست است که به عنوان کارشناس در موسسه حیات وحش پارسیان فعالیت می‌کرد و بیش از دو هفته است که در بازداشت به سر می‌برد. پیگیری‌های خانواده خانم بیانی برای اطلاع از وضعیت دخترشان بی‌نتیجه مانده است.

سام رجبی، فعال محیط زیست یکی دیگر از بازداشتی‌ها است. لیلی هوشمند افشار، مادر سام رجبی گفته که او چندین سال است که با میراث پارسیان همکاری نداشته است.

خانم هوشمند افشار درباره آخرین وضعیت فرزندش گفته: “از زمانی که پسرم بازداشت شده هیچ تماسی با من نداشته است. دو بار به دادستانی مراجعه کردم، اما هر دو بار هیچ پاسخی به من ندادند.”

سام رجبی، فرزند دکتر پرویز رجبی ایران‌شناس، تاریخ‌پژوه، نویسنده و مترجم برجسته ایرانی است.

طاهر قدیریان، از دیگر فعالان بازداشت شده محیط زیست است. او از جمله کارشناسان موسسه میراث پارسیان است. خانواده آقای قدیریان اطلاعی از وضعیت او ندارند و پیگیری‌هایشان تاکنون نتیجه نداده است.

امیرحسین خالقی نیز از جمله فعالان محیط زیست است که بازداشت شده است. او سال‌ها است که در حوزه محیط زیست مشغول فعالیت است. وی به عنوان کارشناس در موسسه میراث پارسیان فعالیت داشته است. خانواده آقای خالقی از وضعیت او بی‌اطلاعند.

برچسب ها

دیدگاه

  1. جاسوسان امریکا و اسرائیل در هر لباس و سمتی که هستند حکمشان اشد مجازات و اعدام است.

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.