3

چگونه از مسمومیت با قارچ در امان بمانیم؟

  • ۰۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۷
چگونه از مسمومیت با قارچ در امان بمانیم؟

قارچ از گیاهان خوراکی پر مصرف محسوب می‌شود و در فصل بهار و خصوصا ایام فروردین که قارچ‌های طبیعی سراز خاک در می‌آورند و حضور مردم در طبیعت بیش از دیگر ایام است، تمایل به مصرف این نوع از قارچ بیشتر هم می‌شود، اما اکثر گونه‌های قارچ طبیعی، سمی و بسیار خطرناک و افتراق بین قارچ سمی و سالم امری نسبتا دشوار محسوب می‌شود.

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در خصوص اینکه چگونه می‌توان از مسمومیت با قارچ سمی در امان ماند، گفت: حتی افراد متخصص هم بدون نظر آزمایشگاه نمی توانند از روی ظاهر یا مزه قارچ بگویند کدامیک از قارچ‌های وحشی خوراکی و کدامیک سمی است.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت علوم پزشکی شیراز، دکتر محمدرضا کریمی خاطرنشان کرد: تنها آزمایشگاه های ویژه قادر به تشخیص قارچ‌های سمی از غیرسمی است و هیچ آزمایشی وجود ندارد که یک فرد عادی بتواند با انجام ان از خوراکی بودن این گیاه، اطمینان کسب کند.

علایم مسمومیت با قارچ چیست؟

کریمی گفت: علایم زودرس شامل تهوع و استفراغ، اسهال و شکم درد و تعریق است که گاهی علایم مغزی مانند توهم، خواب آلودگی، تشنج و یا بی قراری با آن همراه می شود. این علایم اغلب ۴ تا ۲۴ ساعت بعد از خوردن قارچ ظاهر می شود.

این پزشک مسئول در علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: علائم دیررس مسمومیت با قارچ شامل علایم کبدی، کلیوی یا آسیب های مغزی است که امکان دارد طی روزها یا هفته ها بعد از مصرف این گیاه در فرد ظاهر شوند.

اگر به مسمومیت با قارچ مشکوک شدیم چه کنیم؟

کریمی در خصوص اقداماتی که در صورت مواجهه با مسمومیت ناشی از قارچ باید انجام داد، گفت: اولین و مهمترین اقدام، انتقال سریع فرد مسموم به یک بیمارستان و مرکز درمانی است.

او ادامه داد: در این حالت به هیچ عنوان نباید جلوی تخلیه معده فرد مسموم را گرفت، از طرفی گاهی لازم است فرد مسموم را مجبور به استفراغ و تخلیه معده کرد تا قارچ های سمی باقی مانده خارج شود تا مانع ورود سم بیشتری به سیستم گوارش و خون فرد شویم.

در بیمارستان به فرد مسموم شده با قارچ چه خدماتی ارائه می شود؟

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در مراکز درمانی فشارخون، ضربان قلب و دمای بدن فرد مسموم کنترل خواهد شد و ممکن است برای تخلیه معده و روده از قارچ های باقی مانده، مواد مسهل با یا بدون موادی که تهوع ایجاد می‌کند، برای فرد مسموم تجویز شود.

کریمی ادامه داد: ممکن است به فرد مسموم موادی خورانده شود که به سموم موجود در روده متصل شده و در دفع سریع تر مواد سمی و جلوگیری از جذب بیشتر آن‌ها به بدن، کمک کنند.

او خاطرنشان کرد که در طول مدت بستری بودن در بیمارستان، بیمار به دلیل عوارض شدید مسمومیت با قارچ مانند تشنج، نارسایی کبد و کلیه تحت مراقبت تخصصی قرار خواهد داشت.

چگونه با قارچ ها مسموم نشویم؟

کریمی در پاسخ به این پرسش که راه جلوگیری از مسمومیت با قارچ چیست؟ گفت: قطعا باید از چیدن، خریدن و خوردن قارچ های روییده شده در طبیعت و کوه و دشت پرهیز و تنها از قارچ های خوراکی پرورش یافته در کارخانه های معتبر استفاده کرد.

او ادامه داد: توجه داشته باشیم که پختن، آب پز کردن یا کباب کردن قارچ های وحشی طبیعت، سم آنها را از بین نمی برد و تنها راه پیشگیری از مسمومیت با قارچ های وحشی پرهیز از مصرف این قارچ ها است.

کریمی با تاکید براینکه سم قارچ پادزهر ندارد و تنها باید از ورود آن به بدن جلوگیری کرد، گفت: قارچ های پرورش یافته در کارخانه را تنها تا دو روز بعد از چیده شدن باید مصرف کرد.

این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد که به دلیل وجود حشرات و باکتری های بیماری زا، قارچ ها را قبل از مصرف باید به خوبی شست و به طور کامل پخت و سپس استفاده کرد.

برچسب ها