0

افزایش آمار بیماران بستری کرونایی در جنوب فارس

  • ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۸
افزایش آمار بیماران بستری کرونایی در جنوب فارس

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه طی روزهای گذشته، شاهد روند افزایش شمار بیماران مبتلا به کرونای بستری شده در شهرستان‌های جنوبی فارس بوده‌ایم، نسبت به رفتار ویروس کرونا در موج چهارم، ابراز نگرانی کرد.

دکتر عبدالرسول همتی دوشنبه ۶ بهمن در دویست و پنجاه و دومین نشست ستاد مدیریت کرونای علوم پزشکی شیراز، با اشاره به اینکه آمارها نشان‌دهنده افزایش تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های مناطق جنوبی و گرمسیری استان فارس است، گفت: انتظار داریم که همه افراد جامعه از مسئولان تا مردم، به محدودیت‌ها و شیوه‌نامه‌های مقابله با کرونا، همچون گذشته پایبند باشند.

همتی خاطرنشان کرد: استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، پرهیز از حضور در دورهمی‌های خانوادگی و تجمعات باعث کاهش آمار ابتلا به بیماری کووید۱۹ و دوری از وضعیت بحرانی استان می‌شود.

او با بیان اینکه اولویت مسئولان مجموعه سلامت، تامین سلامتی مردم است، از شهروندان خواست تا همگام با مجموعه سلامت در برابر موج جدید کرونا ایستادگی کنند و از ترددهای غیر ضرور به ویژه مسافرت به مناطق جنوبی و گرمسیری استان خودداری کنند.

همتی با اشاره به طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» در فارس، افزود: این طرح با هدف مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹، با همکاری مردم، هماهنگی بین بخشی و با مشارکت داوطلبین سلامت و کمک نیروهای بسیج در استان فارس همزمان با سراسر کشور آغاز شد که توانست در شناسایی و مراقبت افراد در معرض تماس نزدیک تاثیر بسیاری داشته باشد.

تاکنون در فارس ۱۶۶ هزار نفر به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جمع خبرنگاران نیز با توضیح اینکه تست‌های تشخیصی کروناویروس در استان به دو روش PCR و تست سریع انجام می‌شود، اضافه کرد: با توجه به هماهنگی آمارها با وزارت بهداشت و بر اساس تصمیم ستاد دانشگاهی مدیریت کروناویروس، از این پس تنها آمار مربوط به نمونه گیری به روش PCR اعلام می‌شود و اختلاف آماری در تعداد نمونه‌های مثبت اعلام شده، به علت حذف موارد مثبت تست های سریع انجام شده است.

همتی گفت: از ابتدای شیوع کروناویروس تاکنون، نزدیک به ۶۰۰ هزار نمونه آزمایشگاهی به روش PCR، از افراد بیمار و علامت دار تهیه شده است که با بررسی این نمونه ها، ۱۶۶ هزار و ۴۷۰ مورد مثبت قطعی شناسایی شده است.

او افزود: هم اکنون ۳۹۰ بیمار مثبت و یا مشکوک دارای علایم کروناویروس در بیمارستان های استان بستری هستند، علاوه بر این موارد ۱۰۲ بیمار نیز به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

معاون بهداشت دانشگاه همچنین مجموع بهبودیافتگان بیماری کووید۱۹ را که از ابتدای شیوع تاکنون از بیمارستان ها ترخیص شده یا از ایزوله خانگی خارج شده اند، ۱۶۲ هزار و ۲۵ نفر اعلام کرد.

او با بیان اینکه متاسفانه پنج هم استانی طی یک روز گذشته به دلیل ابتلا به کروناویروس جان خود را از دست دادند، گفت: با افزوده شدن موارد جدید، تاکنون آمار جانباختگان کرونا ویروس در فارس به سه هزار و ۱۱۶ نفر رسیده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: روند افزایشی مبتلایان به کروناویروس در روزهای گذشته به ویژه در شهرستان های جنوبی استان فارس، زنگ خطر آغاز موج چهارم کروناویروس در استان است.

همتی از هم استانی ها در فارس به ویژه در مناطق جنوبی این استان درخواست کرد که ضمن پرهیز از عادی پنداری و سهل انگاری نسبت به جدی گرفتن پروتکل های بهداشتی، در کاهش آمارهای ابتلا و جان باختن مبتلایان سهیم شوند.

برچسب ها

دیدگاه