0

ساماندهی آبراهه‌های مجموعه جهانی پاسارگاد

  • ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸
ساماندهی آبراهه‌های مجموعه جهانی پاسارگاد

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد عنوان کرد: شرایط حفاظتی آبراهه‌های این مجموعه به‌منظور دفع هر چه سریع‌تر آب باران و جلوگیری از ماندگاری رطوبت سامان‌دهی شد.

روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس شنبه به نقل از افشین ابراهیمی با اعلام این خبر عنوان کرد: آبراهه‌های مجموعه میراث جهانی پاسارگاد از جمله مهم‌ترین شواهد وجود باغ‌های شاهی در این محوطه هستند که به دلیل کارکرد ویژه در جمع‌آوری و هدایت‌بخشی آب‌های حاصل از بارندگی به‌طور مستمر پایش می‌شوند.

او ادامه داد: طی سالیان گذشته به‌منظور دفع هرچه سریع‌تر آب باران و جلوگیری از ماندگاری رطوبت در آبراهه‌ها که شدیدترین صدمه‌ها را متوجه بقایای معماری موجود می‌کند، سه حلقه چاه جذبی به عمق پنج ‌تا هفت متر با رعایت فاصله مناسب از این کانال‌ها حفر شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با اشاره به اینکه این چاه‌ها به حفاظت و در امان ماندن آثار باستانی کمک شایانی کرده‌اند، بیان کرد: با این حال، این چاه‌ها در برابر بارش‌های سهمگین سال گذشته، جدا از این‌که بر اثر آب شستگی و ریزش، متحمل خسارت شدند، توان تخلیه همه آب‌ها را نداشتند؛ به همین منظور از نیمه آبان‌ماه سال جاری برنامه‌ای برای مهار آب‌های سرگردان در محدوده آبراهه‌ها به اجرا گذاشته شد.

او گفت: این برنامه شامل ‌ترمیم دهانه چاه‌های قبلی از طریق تعویض مصالح تخریب‌ شده و متراکم‌سازی خاک اطراف و همچنین اضافه‌ کردن چاه‌های جدید است که در این چاه‌ها که عمقی بین پنج‌ تا هفت متر دارند برای تخلیه بهتر آب، عملیات کول‌گذاری به نحوی انجام‌ شده که در فواصل بین هر پنج حلقه کول، یک ردیف آجر چیده شده و این شیوه در تمام طول چاه از چپ تا دهانه تکرار شده است.

ابراهیمی اضافه کرد: انتقال آب از آبراهه‌ها به درون چاه‌ها توسط لوله‌هایی به قطر ۱۰ اینچ انجام می‌شود و فاصله هر کدام از چاه‌ها تا آبراهه‌ها نیز حدود ۱۰ متر در نظر گرفته‌ شده که در مورد آبراهه‌ها، پیش‌بینی برنامه‌های حفاظتی دیگری نیز صورت گرفته که در زمان مناسب به اجرا گذاشته خواهد شد.

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس جای گرفته‌است. این بنای تاریخی یکی از مهمترین جاذبه‌های توریستی ایران است. آرامگاه کوروش سالم‌ترین و مهمترین اثر باستانی این مجموعه است.

مجموعه پاسارگاد در تاریخ شانزدهم تیرماه سال ۱۳۸۳ به عنوان پنجمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) با شماره ۱۱۰۶ به ثبت رسید.

سلسله هخامنشی یا هخامنشیان که بنیانگذار آن کوروش بود از ۵۵۰ تا ۳۳۰ پیش از میلاد به مدت ۲۲۰ سال بر ایران حکومت کردند.

شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

برچسب ها

دیدگاه