تاریخ : دوشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۹ 12 جماد ثاني 1442 Monday, 25 January , 2021
0

نوسان نرخ مرغ در فارس

  • ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۳۰
نوسان نرخ مرغ در فارس

بهای مرغ در فارس چند روزی است که دچار نوسان شده است؛ از یک طرف شهروندان برای کاهش قیمت لحظه شماری می کنند و از طرفی مسوولان به دنبال فرونشاندن حباب ایجاد شده هستند.

در حالی که ستاد تنظیم بازار کشور نرخ هر کیلوگرم مرغ گرم را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تصویب کرده است اما مردم مرغ را با این قیمت در بازار پیدا نمی کنند.

یکی از شهروندان شیرازی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: رسانه ها به نقل از ستاد تنظیم بازار کشور نرخ هر کیلو مرغ گرم را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرده اند که فکر می کنم این نرخ مربوط به تهران است.

وی افزود: روز پنج شنبه ۱۳ آذرماه که برای خرید مرغ به برخی فروشگاه ها مراجعه کردم نرخ آن بین ۲۸ هزار تا ۳۱ هزار تومان بود.

وی ادامه داد: انتظار است نهادهای نظارتی به این مساله ورود پیدا کنند و اجازه ندهند در این شرایط اقتصادی به قشر متوسط و ضعیف جامعه فشار وارد شود.

علت افزایش قیمت مرغ چه بود؟

خبرنگار ایرنا برای پیگیری این موضوع با معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی فارس تماس گرفت که وی در این زمینه بیان کرد: عرضه مرغ در ۱۰ روز نخست آذرماه ۹۹ به دلیل مشکلی که در کشور در بحث جوجه یک روزه وجود داشت، با افزایش نرخ مواجه شد.

کرامت الله کیومرثی افزود: در استان فارس با توجه به فعال بودن زنجیره های تولید و با توجه به اینکه حدود ۱۳ درصد نیاز از طریق جوجه های یک روزه مرغ مادر درون استان تامین می شود، مشکل اختلاف آمار معنی داری با آمار واقعی جوجه ریزی حالت معمول نداشتیم.

وی ادامه داد: اما به دلیل اینکه در استان های همجوار در کلان مشکل جوجه ریزی اتفاق افتاده بود، یک مقدار از تولید فارس به این استان ها راه پیدا کرد.

معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: در هفته نخست آذرماه با توزیع مرغ منجمدی که در انبار پشتیبانی امور دام استان به عنوان ذخیره استراتژیک وجود داشت، مقداری از کمبود عرضه جبران شد.

کیومرثی افزود: مرغ منجمد با نرخ ۱۵ هزار تومان تحویل مصرف کنندگان شد و مابقی نیاز استان را از طریق تامین مرغ گرم کشتار روز به بازار عرضه کردیم.

وی ادامه داد: به دلیل مشکل کمبود عرضه در سطح کشور نرخ مرغ افزایش یافت که استان فارس نیز با توجه به اینکه بخشی از تولیدات خود به استان های همجوار عرضه کرد با این افزایش نرخ مواجه شد.

معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: با همه این مواردی که اتفاق افتاد، استان فارس پایین ترین نرخ مصرف کننده را در سطح کل کشور داشت یعنی نرخ مرغ در فارس نسبت به سایر نقاط کشور حدود یک هزار تا یک هزار و ۵۰۰ تومان پایین تر بود.

کیومرثی افزود: در زمینه تامین و تولید مرغ گرم مشکلی نداریم و میزان تولید گوشت مرغ استان نسبت به آذرماه سال ۹۸، بیشتر شده است.

وی ادامه داد: همچنین مشکلی در زمینه عرضه مرغ نداریم و در انبار اداره کل پشتیبانی امور دام استان به اندازه کافی مرغ منجمد وجود دارد.

معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: افزایش نرخ مرغ در فارس از مشکلات استان های همجوار تبعیت کرد و بحث کمبود توزیع نهاده ها در مهرماه و آبان ماه ۹۹ نیز در افزایش نرخ تاثیر داشت.

کیومرثی افزود: از ابتدای آبان ماه ۹۹ توزیع مرغ و توزیع نهاده ها به صورت مستقیم از طریق سامانه توسط تهران انجام می شود که بسیاری از مرغداران استان که در سامانه مشکلی برای ثبت سفارش و بحث جوجه ریزی نداشتند تا ۱۰۰ درصد نهاده های مورد نیاز آنان تامین شده است.

مرغ با قیمت مصوب به زودی به دست مصرف کننده می رسد

وی ادامه داد: مرغی که در آینده نزدیک وارد بازار می شود، مرغی با نرخ مصوب تنظیم بازار خواهد بود که نرخ مرغ زنده ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان و نرخ عرضه به مصرف کننده ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است.

معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: با هماهنگی های صورت گرفته در وزارت جهاد کشاورزی نرخ مصوب تنظیم بازار کشور در مجموعه فارس نیز اجرایی می شود و هم استانی ها می توانند در آینده نزدیک از مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی بهره مند شوند و حبابی که در بحث افزایش نرخ مرغ ایجاد شده، به حداقل می رسد.

۲ هزار تن مرغ منجمد در فارس توزیع شده است

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان فارس نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: براساس مصوبات کارگروه تنظیم بازار استان، سهمیه مرغ را با هماهنگی سازمان صنعت، معدن و تجارت توزیع می کنیم.

رهام رحمانی افزود: از ۲۸ مهرماه ۹۹ تا کنون حدود ۲ هزار تن مرغ منجمد در سطح استان به نسبت جمعیت هر شهرستان توزیع کردیم.

وی ادامه داد: قیمت مصوب مرغ منجمد در درب سردخانه ۱۴ هزار تومان و خرده فروشی ۱۵ هزار تومان است.

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان فارس گفت: توزیع مرغ منجمد دولتی در استان تا رسیدن بازار به قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار ادامه دارد.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.