6

کتاب «یک خبر خوب برای روابط عمومی‌ها» منتشر شد

  • ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵
کتاب «یک خبر خوب برای روابط عمومی‌ها» منتشر شد

کتاب «یک خبر خوب برای روابط عمومی‌ها» نوشته حسن دهقان روزنامه‌نگار شیرازی که دربردارنده خطاهای رایج در خبرنویسی است، راهی بازار کتاب شد.

این کتاب در ۱۱ فصل منتشر شده و به آموزش‌ها و نکات مهم در خبرنویسی و نمونه‌هایی برای درک بهترِ مفاهیم پرداخته است.

حسن دهقان نویسنده یک خبر خوب برای روابط عمومی‌ها در گفت‌وگو با ایرنا در بیان انگیزه خود برای تألیف این کتاب گفت: امروز  فعالان روابط‌عمومی و جامعه رسانه‌ای از نظر فنی نیز با معضلاتی مهم مواجه هستند و هنوز خطاهای نگارشی در محتواهای تولید شده رسانه‌ای زیاد دیده می شود و حتی گاهی اصول ساده سبک‌های خبرنویسی رعایت نمی‌شود.

این فعال رسانه‌ای با بیان اینکه کارشناسان روابط عمومی شاه‌کلید ارتباط دستگاه ها و مردم هستند، عنوان کرد: کارآمدی فعالان این حوزه می‌تواند در توسعه متوازن یک اجتماع نقش کلیدی داشته باشد و ناآگاهی سستی در انجام وظیفه، جامعه را در ورطه ناآگاهی، بی‌خبری، خفقان و اضمحلال در می‌غلتاند.

دهقان بیان کرد: روابط عمومی‌ها باید با آگاهی از اصول نگارش و تولید خبر،  بسته های شسته و رفته خبری را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند و در مرحله بعد توقع انتشار آن را داشته باشند؛ موضوعی که غالبا مورد توجه قرار نگرفته و زمینه‌ساز ایجاد سوءتفاهم در ارتبط با رسانه ها می‌شود.

مسئول کمیته آموزش خانه مطبوعات استان فارس با اشاره به اینکه تاکنون کتاب‌ها و مقالات متعددی در خصوص روش‌های ارتباط صحیح میان روابط عمومی ها و رسانه تدوین شده و بر همین اساس، این مجموعه مختصر هرگز اراده افاضه فضل در این خصوص را ندارد، بیان کرد: این کتاب با بررسی مشکلات فراروی این ارتباط، در نظر دارد مبانی ساده و فراموش شدۀ خبرنویسی و نگارش ژورنالیستی را گوشزد کند تا با بهره گیری از این تجربیات روزنامه‌نگارانه، محصول خبری مدیران و کارشناسان روابط‌عمومی از جانب رسانه‌ها پس زده نشود.

وی ادامه داد: مطالعه کتاب یک خبر خوب برای روابط عمومی‌ها برای خبرنگاران، به ویژه خبرنگارانی که به تازگی پا به عرصه رسانه گذاشته‌اند نیز مفید خواهد بود.

مدیرمسئول ماهنامه مهرگان صبا گفت: خطاهای رایج در نقل قول نویسی، نگارش اعداد و ارقام، درست‌نویسی از نظر قواعد زبان و ادبیات فارسی، سبک های خبری و تیتر نویسی با ارائه نمونه هایی در این کتاب توضیح داده شده است.

دهقان خاطرنشان کرد: این کتاب از طریق درگاه http://www.mehresabafars.ir/shop برای خرید الکترونیکی در دسترس همه علاقه‌مندان قرار دارد.