1

برنامه‌های روز شیراز اعلام شد

  • ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۸:۱۱
برنامه‌های روز شیراز اعلام شد

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اعلام کرد: برنامه‌های گرامیداشت روز شیراز، ظرف یک هفته (۱۵ تا ۲۱ اردیبهشت‌) در فضای مجازی با در هم آمیختگی معنویت ماه مبارک رمضان و شادمانگی پُر شکوه طبیعت اردیبهشت برگزار می‌شود.

مرتضی جعفری، شنبه با بیان اینکه شیراز، نخستین شهر ایران است که یک روز را در تقویم ملی به نام خود ثبت کرده است، صدای کهن‌دیار شیراز را ترانه مهر و عاشقی دانست.

وی بیان داشت: نمی‌توانیم سمفونی دوستی را در روز موسوم به این شهر، در باغ و بوستان‌های رنگارنگ بنوازیم، اما به گونه‌ای دیگر راوی بهار شیرازیم و بار دیگر، خاطرات دوستداران پُرشمار این دیار را ورقی تازه خواهیم زد، خاطراتی به یادگار که عطر خوشبوی بهار نارنج را با خود دارد.

جعفری اضافه کرد: شاید محدودیت‌های ناخواسته ناشی از بیماری ویروس کرونا توفیق اجباری برای معرفی دوباره شیراز باشد تا به جهانیان یادآوری کنیم که: باد صبح و خاک شیراز آتشی است / هر که را در وی گرفت آرام نیست.

او ادامه داد: شهرداری شیراز بر آن است، چالش پیش‌آمده در عرصه اجرایی را با بهره‌گیری از تجربه فعالیت در شبکه‌های اجتماعی به فرصتی برای معرفی هر چه بیشتر شیراز به جهانیان بدل کند.

معاون فرهنگی شهردار شیراز، این شهر را خال رخ هفت کشور و نامی به بلندای تاریخ خواند و گفت: امسال این نام را در فضای مجازی در وسیع‌ترین شکل ممکن تکرار می‌کنیم، شیرازی که شاعر شهیر شهرش، سعدی، آن را برترین زیستگاه می‌خواند و از سرآمدی آن مقابل «مصر و شام و بر و بحر» خبر می‌دهد، نیاز به حضوری موثر در چرخه ارتباطی جهان دارد و روز شیراز، فرصتی مغتنم برای این حضورِ ضروری و ناگزیر است.

جعفری، با اشاره به ضرورت روایت‌سازی و روایتگری از شیراز در شبکه‌های اجتماعی، افزود: تلاش می‌کنیم نما به نمای دیدنی‌های شیراز را در قابی ماندگار به جهانیان عرضه کنیم تا این زیبای دلربا، بیش از پیش در منظر جهانیان دیده شود.

وی با بیان اینکه مجموعه سازمان فرهنگی شهرداری شیراز برای گرامیداشت این روز بزرگ از مدت‌ها پیش در حال تدارک‌ است، در تشریح برنامه‌هایی که برای این روز در نظر گرفتنه شده اظهار داشت: پانزدهم اردیبهشت‌ماه، مصادف با وفات حضرت خدیجه کبری (س) است؛ از همین رو، از ساعت ۲۱ در آیینی معنوی در مسجد تاریخی وکیل، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز به ایراد سخن می‌پردازد.

به گفته جعفری، آیین آغاز به کار رسمی جشنواره هفته شیراز، شانزدهم اردیبهشت‌ماه با سخنرانی شهردار این شهر در یکی از اماکن تاریخی شیراز، به صورت زنده از فضای مجازی پخش می‌شود، همچنین اختتامیه این رویداد نیز بیست و یکم اردیبهشت‌ با پیام رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در باغ ارم برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی شهردار شیراز اضافه کرد: آیین‌های هفته گرامیداشت شیراز، هر شب در یکی از مکان‌های تاریخی و گردشگرپذیر، با هدف شناساندن ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی شیراز و نیز ضرورت برخورداری از نگاه چندجانبه، تقدیم مخاطبان خواهد شد.

موسیقی به یاد شیراز و برای شیرازیان

جعفری همچنین به برگزاری کنسرت‌های مجازی موسیقی اشاره و بیان کرد: این کنسرت‌ها از شانزدهم تا بیست و یکم اردیبهشت‌ماه با اجرای هنرمندان شیرازی و هنرمندان پُر مخاطب ملی همچون علی زند وکیلی، به‌ صورت زنده و رایگان از شبکه‌های مختلف مجازی اجرا خواهد شد.

شیرازشناسی، محور برنامه‌های هفته شیراز

وی، همچنین به ساخت برنامه‌ها و تدارک مسابقه‌های گوناگون با مشارکت شهروندان اشاره کرد و اظهار داشت: از جمله برنامه‌های هفته شیراز در فضای مجازی، ارایه مجموعه کلیپ‌هایی یک تا ۲ دقیقه‌ای با هدف معرفی شیراز و نمایش نقاط کمتر دیده شده این شهر از منظر جغرافیای طبیعی و فرهنگی است.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در مورد ساخت ۲ فیلم کوتاه با موضوع شیراز، گفت: فیلم‌های “شعر شهر” و “رنگ شیراز” مستندهای کوتاهی هستند که توسط هنرمندان شیراز ساخته شده است و از طریق رسانه ملی و شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود.

به گفته جعفری، از دیگر برنامه‌های فرهنگی و هنری هفته شیراز، عروسک‌گردانی عروسک‌های تاریخی شیراز در خانه‌های تاریخی، اجرای مسابقه راز سنگ سیاه، استمرار برنامه‌های “دورهمی شیراز شناخت” و اجرای جشنواره تئاتر خانگی برای همه شهروندان و هموطنان در رده‌های سنی مختلف است که همگی با محوریت معرفی شیراز تدارک دیده شده است.

تبلیغات محیطی و شهری با محوریت شناخت شیراز و معرفی زیبایی‌های آن در سراسر شهر، برگزاری مسابقه‌های ورزش در خانه، اعلام برگزیدگان مسابقه “آرزویی برای شهرم”و ساخت استیکر اماکن گردشگری از دیگر برنامه‌های هفته شیراز بود که معاون فرهنگی شهردار شیراز نوید اجرای آنها را داد.

برچسب ها

دیدگاه