9

ناصر چشم‌‌آذر آهنگساز ایرانی درگذشت

  • 14 اردیبهشت 1397 - 20:51
ناصر چشم‌‌آذر آهنگساز ایرانی درگذشت

ناصر چشم‌آذر نوازنده، موسیقیدان،‌ آهنگساز و تنظیم‌کننده ایرانی بامداد جمعه ۱۴ اردبیهشت در اثر سکته قلبی در بیمارستان باهنر تهران درگذشت.

او که یکی از پیشروان موسیقی الکترونیک در ایران بود ۱۰ دیماه ۱۳۲۹ در اردبیل زاده شد. آموزش‌های ابتدایی موسیقی را نزد پدر خود اسماعیل چشم‌آذر فراگرفت و نوازندگی را در خردسالی با ساز آکاردئون شروع کرد.

ناصر چشم‌آذر در جوانی عازم آمریکا ‌شد تا در آنجا دوره موسیقی جاز را بگذراند و پس از حدود پنج سال در ۱۳۶۳ به ایران بازگشت. و در همان‌ سال با ساخت موسیقی متن فیلم تاراج به کارگردانی ایرج قادری پا به عرصه ساخت موسیقی فیلم گذارد.

ساخت موسیقی برای فیلم تا سال‌ها بعد ادامه یافت و او در همکاری با کارگردانان نامدار ایرانی از جمله داریوش مهرجویی، تهمینه میلانی، سیروس الوند،‌ پوران درخشنده و کیومرث پور احمد برای بیش از ۲۰ فیلم موسیقی متن ساخت و دو بار برنده سیمرغ بلورین بهترین آهنگسازی فیلم از جشنواره فیلم فجر ‌شد.

برادر بزرگتر وی، منوچهر چشم‌آذر نیز سازنده و تنظیم‌کننده بسیاری از آثار برتر موسیقی پاپ ایران در چند دهه اخیر است. اما ناصر چشم‌آذر نیز چند تک آهنگ را برای خوانندگان معروف پاپ ایران نظیر ابی و گوگوش و رامش ساخته و تنظیم کرده است.

برچسب ها

دیدگاه