تاریخ : دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ 1 رمضان 1442 Monday, 12 April , 2021
8

آنچه درباره مهاجمان حملات تهران می‌دانیم

 • ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۹
آنچه درباره مهاجمان حملات تهران می‌دانیم

حملات تروریستی روز چهارشنبه ۱۷ خرداد به مجلس و حرم امام خمینی (ره) دست‌کم باعث شهادت ۱۷ تن و مجروحیت بیش از ۵۰ تن شده است.

آنچه که تاکنون درباره مهاجمان حملات تروریستی تهران می‌دانیم و چند پرسش:

 • مهاجمان به مجلس سه تن و به حرم امام دو تن بوده‌اند. سه نفر از این مهاجمان توسط نیروهای امنیتی و پلیس کشته شده‌اند و دو تن نیز دست به انتحار و انفجار خود زده‌اند. چند تن نیز به ظن همکاری با این مهاجمان از جمله یک زن در حرم امام بازداشت شده‌اند. بر عکس ادعایی که گفته می‌شد این مهاجمان با چادر زنانه وارد مجلس شده‌اند، تصاویر چنین چیزی را نشان نمی‌دهد.

 • نام مهاجمان به مجلس و حرم امام، «سریاس صادقی، رامین احمدی، قیوم فاطمی، فریدون و ابوجهاد» بوده که اهل شهرهای غربی کشور هستند. زن بازداشت‌شده نیز که به همراه سایر بازداشت‌شدگان در اختیار وزارت اطلاعات قرار دارد، اهل یکی از مناطق جنوبی کشور است.

 • سریاس صادقی از جمله افرادی بوده که در سال ۱۳۹۳ در شهرهای غربی کشور به عنوان یکی از فعالان تبلیغی سلفی‌گری و داعش شناخته می‌شده، به عبارتی فعالیت‌های او دست‌کم از دو سال قبل برای اهالی منطقه‌ای که وی در آن سکونت داشته و همچنین نهادهای مسئول آشکار بوده. سریاس صادقی به طور مشخص برای داعش به عنوان یکی از انشعابات سلفی‌ها در مناطق غربی ایران فعالیت تبلیغی می‌کرده است. سایت حزب دمکرات کردستان در تاریخ ۱۲ آذر ۱۳۹۳ (سوم دسامبر ۲۰۱۴) در گزارشی نسبت به فعالیت تبلیغی برای داعش در برخی از شهرهای غربی ایران ابراز نگرانی کرده بود و به طور مشخص از هفت تن از جمله «سریاس صادقی» به عنوان یکی از فعالانی نام برده که جوانان را برای پیوستن به داعش ترغیب می‌کرده و با او برخوردی نشده است. (تصویر زیر)

 • گزارش‌های تایید نشده‌ای نشان می‌دهد که سریاس صادقی برای مدتی در ایران بازداشت نیز شده اما بعدها با قرار وثیقه آزاد شده است.
 • سریاس صادقی پیشتر چه بازداشت‌ شده باشد یا نشده باشد، یک سوال اساسی بدون پاسخ می‌ماند: زمانی که نهادهای مختلف در ایران کوچکترین فعالیت تبلیغی دراویش گنابادی و گروه‌های مشابه را که مشی مسالمت‌آمیز دارند، رصد و فعالان این آیین‌ها را به اتهامات مختلف بازداشت می‌کنند؛ چرا در مقابل فعالیت‌های تبلیغی سریاس صادقی و سایر اشخاص برای گروه داعش که مشی مسلحانه و تروریستی دارد؛ اقدام جدی‌تر انجام نداده‌اند؟ نهادهای مسئول هنگامی که روزنامه‌نگاران منتقد یا فعالان شبکه‌های اجتماعی را در هر کجای کشور که باشند و یا سفرهایشان به نقاط مختلف دنیا را، رصد و در مواردی آن‌ها را بازداشت می‌کنند، آیا فعالیت‌های سریاس صادقی و سفر او به تهران را رصد کرده بودند یا خیر؟
 • نهادهای مسئول در چند سال گذشته چه برنامه‌ای برای جلوگیری از ترویج سلفی‌گری در برخی مناطق غربی کشور داشته‌اند؟ نهادهای مسئول وقتی مروجان سلفی‌گری از جمله «سریاس صادقی» را سال‌ها قبل شناسایی کرده‌اند، چه واکنشی نسبت به آنان داشته‌اند؟ بین ترویج سلفی‌گری در این مناطق و مهار ملی‌گرایی کُردها چه نسبتی برقرار است؟

 

محمدرضا نسب عبداللهی

سردبیر آبان‌پرس

 

برچسب ها

دیدگاه

 1. ممنون

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
 • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.