تاریخ : دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹ 10 شوال 1441 Monday, 1 June , 2020
3

ستیز با ایرانِ باستان

  • ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۸
ستیز با ایرانِ باستان

محمدرضا نسب‌عبداللهی

سردبیر آبان‌پرس


یک- ویل دورانت، فیلسوف، تاریخ‌نگار و نویسنده‌ی‌ آمریکایی در کتاب مشهور «تاریخ تمدن» نوشته: ایرانیان زیباترین ملت‌های خاور نزدیک در روزگار باستانی بوده‌اند. تصاویری که در آثار تاریخی برجای مانده، ایرانیان را چون مردمی راست‌قامت و نیرومند نشان می‌دهد که در اثر زندگی در نقاط کوهستانی، سختی و صلابت داشته‌اند، ولی ثروت فراوان سبب ظرافت آنان نیز شده است. در سیمای ایشان آثار تقارنی خوش‌آیند دیده می‌شده و در اندام و شمایل ایشان آثار نجابت مشهود بوده است…غالب ایشان لباس‌هایی مانند لباس‌های مردم ماد بر تن می‌کردند. بعدها خود را به زیورآلات مادی نیز می آراستند.

دو- در قسمتی از این سریال پایتخت ۶ بهتاش به ارسطو می‌گوید که این چه لباس خزوخیلیه که پوشیدی، مثل سربازای هخامنشی. ارسطو در بخش‌ دیگری از این سریال خطاب به بازیگری که با نام «کوروش» ایفای نقش می‌کند، می‌گوید که تو اسکندرِ زمانی.

سه- سبب تاسف است که تلویزیون به این راحتی، فرهنگ و پیشینه‌ی تاریخی یک ملت را اینگونه مورد تمسخر قرار می‌دهد. هخامنشیان یکی از دودمان‌هایِ پرافتخار ایرانِ باستان به شمار می‌روند و رفتار صداوسیما با این بخش از تاریخ ایران به گونه‌ای‌ست که گویی صداوسیما علیه ایران باستان است. نمی‌توان باور کرد صداوسیما و گردانندگانِ پشت آن، ایرانی باشند و فرهنگِ ایرانی را تمسخر کنند.

چهار- ایران باستان مهمترین بخش از تاریخ و فرهنگِ پرافتخارِ سرزمین ایران به شمار می‌رود اما شوربختانه دشمنی با آن چند سالی‌ست از سوی برخی نهادها آشکارتر شده؛ گویی که مهاجمانی دوباره به این «سرزمینِ پر از زخم» حمله کرده‌اند.

پی‌نوشت:

۱-عکس این یادداشت که مربوط به جشن‌های ۲۵۰۰ ساله در دهه ۵۰ خورشیدی‌ست، سربازانی را در لباس هخامنشیان نشان می‌دهد

۲- خاور نزدیک باستان گهواره‌ی کهن‌ترین تمدن‌ها و دربرگیرنده‌ی خاورمیانه‌ی کنونی، میان‌رودان (عراق، جنوب باختری ایران، جنوب شرقی ترکیه، شمال شرقی سوریه و کویت کنونی)، مصر باستان، ایران باستان، آناتولی، سرزمین کوهستانی ارمنستان، شام، قبرس و شبه‌جزیره عربستان است.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.